Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
4 lutego na całym świecie już po raz jedenasty obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. Podejmowane dziś akcje mają na celu upowszechnianie problemów związanych z tą chorobą oraz edukację społeczną w zakresie działań prewencyjnych i terapeutycznych.
Nowotwory złośliwe są drugą na świecie - po chorobach układu krążenia - najczęstszą przyczyną zgonów. W Polsce każdego roku około 120 tysięcy osób zapada na raka, przy czym dla ponad 90 tysięcy osób choroba okazuje się śmiertelna. Mimo, że naukowcy opracowują coraz skuteczniejsze leki w walce z nowotworami, to wciąż najlepszym lekarstwem jest odpowiednia profilaktyka.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem Polska Unia Onkologii organizuje, jak co roku, Dzień Otwartych Drzwi. W szpitalach onkologicznych na terenie całego kraju można wykonywać bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne, a także uzyskać informacje na temat zdrowego stylu życia i profilaktyki nowotworowej. Wybrane placówki będą dziś otwarte od samego rana do godzin popołudniowych - na badania nie trzeba się wcześniej rejestrować. Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronach Polskiej Unii Onkologii.
Ponadto organizatorzy programu edukacyjnego Mam Haka na Raka organizują akcje o charakterze edukacyjno-informacyjnym, by nagłośnić problematykę nowotworu płuca i podkreślić znaczenie wczesnej profilaktyki. Podczas marszów i happeningów młodzież będzie rozdawała materiały dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych, a także zbierze maskotki dla dzieci chorujących na nowotwór, by umilić im czas spędzany w szpitalu.
Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w najbliższym dwudziestoleciu liczba zachorowań na nowotwór wzrośnie nawet dwukrotnie. Zapobiec temu może jedynie wczesna profilaktyka i badania kontrolne, gdyż w większości przypadków tylko to daje szanse na wyleczenie.
Statystyki podają, że aż 43% przypadków zachorowań na nowotwór można by było uniknąć, już od dzieciństwa prowadząc zdrowy styl życia. Właściwy sposób odżywiania się, aktywność fizyczna, a także unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i zrezygnowanie z palenia papierosów - o to może postarać się każdy.
Najczęstsze nowotwory złośliwe występujące wśród kobiet to: rak piersi, płuc oraz szyjki macicy, natomiast u mężczyzn to: rak płuca, gruczołu krokowego oraz pęcherza moczowego. Największe śmiertelne żniwo wśród kobiet zbiera rak piersi, płuca i okrężnicy, a wśród mężczyzn: rak płuca, żołądka i gruczołu krokowego.