Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Młodzieżowy Ogólnopolski Przegląd Spektakli Profilaktycznych MOPS

dodano: Czwartek, 27 Styczeń 2011, 9:57:05

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaprasza młodych ludzi wraz z opiekunami do udziału w Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych, którego finał odbędzie się w dniach 12-13 maja br.






Zadaniem zespołów będzie stworzenie scenariusza i przygotowanie spektaklu dotyczącego problemów młodych ludzi w kontekście profilaktycznym. Organizatorzy pPrzeglądu mają nadzieję, iż praca grup będzie nie tylko okazją do stworzenia jednorazowego spektaklu, ale też ważnym doświadczeniem robienia czegoś pozytywnego dla swoich rówieśników. Założeniem przedsięwzięcia jest to, by młodzi ludzie, przy wsparciu opiekunów ze świetlic, szkół czy klubów, mogli wypowiedzieć się na temat swoich problemów i pokazać jakie widzą ich rozwiązania. Wzmocnieniem tej inicjatywy ma być bezpośrednie zaangażowanie się rodziców w podejmowane przez ich dzieci działania twórcze.






Tworząc Festiwal organizatorzy mają na celu promowanie działań otwartych na autentyczne problemy młodego pokolenia, oparte na dialogu, zaufaniu i więzi między pokoleniami, odbiegające od życzeniowych wyobrażeń oraz stereotypowej wiedzy o dzieciach i ich problemach.





Cele Młodzieżowego Ogólnopolskiego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych to:



1.Promocja zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji przez upowszechnianie wzorów
i postaw prozdrowotnych.

2.Upowszechnianie wiedzy na temat praw dzieci i młodzieży do życia w środowisku wolnym od zagrożeń, w szczególności związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.

3.Zaangażowanie rodziców w oddziaływania profilaktyczne.

4.Pobudzanie kreatywnej postawy wykonawców w procesie zdobywania umiejętności ekspresji myśli i uczuć.

5.Zachęcanie uczestników do projektowania programu teatralnego i promocji własnych przedstawień scenicznych.

6.Szerzenie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności obserwacji, świadomego odbioru i oceny przedstawień scenicznych.







Przegląd ma zasięg ogólnopolski, mogą brać w nim udział dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz rodziny z uwzględnieniem kategorii wiekowych (grupa może liczyć maksymalnie 10 osób):



I –uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej

II – uczniowie gimnazjum

III – uczniowie szkół po gimnazjalnych

IV – grupy mieszane (np. z udziałem rodziców i innych osób dorosłych)





Przedstawiany przez grupy temat powinien dotyczyć autentycznych problemów zgłaszanych przez młodzież oraz pokazywać konstruktywne sposoby ich rozwiązania. Scenariusz sztuki ma być tekstem autorskim tworzonym przez młodzież.





Przedstawienie stanowić ma element działań profilaktycznych realizowanych bądź zaplanowanych do realizacji w środowisku wykonawców.





Czas trwania prezentacji nie może przekroczyć 30 minut, plus łączny czas na montaż i demontaż scenografii 10 minut.





Profesjonalne jury podda ocenie:


- Konstruktywny, profilaktyczny przekaz treści

- Przekaz dostosowany do wieku odbiorców

- Autentyczność wypowiedzi młodych ludzi

- Poziom artystyczny spektaklu

- Reakcję publiczności na spektakl






Przegląd ma charakter dwuetapowy. Do finału zaproszone zostaną grupy wyłonione na podstawie przesłanych materiałów filmowych. Zostaną one zaproszone do udziału w 2-dniowym spotkaniu w Warszawie. Każda z nich będzie miała okazję spotkać się z profesjonalnym jury w skład którego wchodzi profilaktyk, reżyser oraz aktor i omówić spektakl. Finał przeglądu odbędzie się w dniach 12-13 maja 2011 r. w Sali Widowiskowej Domu Kultury „Włochy” przy ul. 1 Sierpnia 36a. Najlepsze prace zostaną pokazane na Przeglądzie i nagrodzone symbolicznymi nagrodami. Każda grupa otrzyma także dyplom i statuetkę pamiątkową z udziału w Przeglądzie.





Warunkiem uczestnictwa w Przeglądzie jest przesłanie dokładnie i czytelnie wypełnionej karty zgłoszenia oraz zapisu przedstawienia na jednym z nośników: DVD, DVIX, CD na adres Biura Organizacyjnego: PARPA, al. Jerozolimskie 155, 02-326 Warszawa, do dnia 1.04.2011 (karta zgłoszenia znajduje się w załączniku).





Termin i miejsce prezentacji zakwalifikowanych zespołów podane zostaną na stronie internetowej PARPA www.parpa.pl oraz DKW www.dkwlochy.pl do dnia 18.04.2011 r.






Przyjazd zespołów na przesłuchania konkursowe i koncert finałowy odbywa się na koszt własny, ale dla grup zainteresowanych Organizator zapewnia nocleg.





Organizatorzy oczekują od wykonawców pisemnej informacji na temat propozycji wykorzystania przedstawienia w przyszłości.





Współorganizatorem Festiwalu jest Dom Kultury „Włochy”, a patronat nad przedsięwzięciem objął Rzecznik Praw Dziecka – Pan Marek Michalak.

1019 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.