Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Najmłodsze pokolenie znacznie szybciej uczy się obsługi komputera czy smartfona niż np. pływania, jazdy na rowerze czy nawet... wiązania sznurówek...
Amerykańska firma produkująca oprogramowania zabezpieczające - AVG Technologies zleciła wykonanie badania Digital Diaries, którego celem było pokazanie, jak zmienia się interakcja dzieci z nowoczesną technologią.
Wzięło w nim udział 2,200 matek dzieci w wieku 2-5 lat, dysponujących swobodnym dostępem do internetu. Respondentki pochodziły z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Japonii, Australii oraz Nowej Zelandii.
Kobiety otrzymały listę czynności związanych z obsługą nowoczesnych urządzeń takich jak komputer czy smartphone oraz podstawowych kompetencji życiowych wykonywanych każdego dnia, wraz z poleceniem zaznaczenia tych umiejętności, które zostały opanowane przez ich dzieci.
Wnioski są zaskakujące... Okazuje się, że więcej maluchów potrafi grać w nieskomplikowane gry komputerowe niż jeździć na rowerze. Nie stanowią one problemu dla 58% dzieci w wieku 2-5 lat, a w Wielkiej Brytanii i Francji - nawet dla 70%. W gry komputerowe gra już 44% 2 i 3-letnich dzieci. Dla porównania 43% maluchów w wieku 2-3 lata potrafi jeździć na rowerze.
Więcej dzieci w wieku 2-5 lat potrafi korzystać ze smartphone'owych aplikacji (19%) niż wiązać sznurowadła (9%). 17% 2 i 3-latków i 21% 4 i 5-latków potrafi grać na smartphonie.
Badanie wykazało też, 25% dzieci w badanym przedziale wiekowym umie obsługiwać przeglądarkę internetową. Tymczasem samodzielnie pływać potrafi tylko 20% z nich.
Z obsługą nowoczesnych urządzeń równie dobrze radzą sobie dziewczynki, jak i chłopcy. Co ciekawe jednak, dzieci w wieku 2-5 lat w państwach europejskich szybciej opanowują umiejętności obsługi nowoczesnych urządzeń niż ich amerykańscy rówieśnicy. Z telefonu komórkowego potrafi zadzwonić 44% najmłodszych Francuzów i tylko 25% małych Amerykanów. W gry komputerowe gra aż 70% brytyjskich maluchów i "tylko" 61% amerykańskich. Z kolei obsługa myszki komputerowej nie stanowi problemu dla 78% dzieci we Francji i 67% w USA.
Nowe technologie mają coraz większy wpływ na wychowanie dzieci - pluszowe misie "idą w kąt", a smartfon i komputer stopniowo stają się dla nich główną formą rozrywki i zabawy.