Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Nałogowi palacze papierosów powtarzają te same charakterystyczne ruchy rąk wiele razy dziennie. Amerykańscy naukowcy sprawdzili, czy części mózgu kontrolujące rutynowe ruchy i gesty towarzyszące paleniu mogą być aktywowane już poprzez sam widok innej osoby "puszczającej dymka".
Okazało się, że obserwowanie palących osób, w realu czy chociażby w filmie, wzbudza chęć zapalenia poprzez aktywację w mózgu palaczy regionów odpowiedzialnych za interpretację i planowanie ruchów rąk. Czują się więc tak, jakby sami zamierzali zapalić.
Badacze przeanalizowali aktywność mózgu 17 palaczy i 17 osób niepalących podczas oglądania filmu obfitującego w sceny palenia papierosów, ale nie pokazującego picia alkoholu, przemocy ani scen erotycznych. Uczestników eksperymentu nie poinformowano, że dotyczy on palenia.
Mimo to, w trakcie oglądania scen palenia papierosów u uzależnionych od nikotyny widzów dochodziło do aktywacji regionów mózgu odpowiedzialnych za planowanie ruchów ręki używanej zwykle podczas palenia.
Świadczy to o tym, że oglądanie aktorów palących papierosy w filmach wzbudza u nałogowców realną chęć zapalenia. Autorzy odkrycia zamierzają sprawdzić, czy podobną reakcję wykazuje mózg osób, które rzuciły palenie.
Osob, które zdecydowały sie zerwać z tym nałogiem często starają się unikać osób palących, by nie narażać się na dodatkowe pokusy. Niekoniecznie natomiast zdają sobie sprawę, że zniweczyć ich plan może aktor palący papierosa w oglądanym przez nich filmie. Wyniki najnowszych badań wskazują, że powinny one unikać również tego rodzaju stymulacji.