Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji ogłaszają nabór na szkolenie przygotowujące realizatorów programu „UNPLUGGED” do prowadzenia zajęć profilaktycznych z młodzieżą gimnazjalną w szkołach.
„UNPLUGGED” jest programem uniwersalnej profilaktyki używania substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, tytoń, narkotyki, adresowany do młodzieży w wieku 12-14 lat. Został opracowany i wdrożony w wielu krajach europejskich w ramach międzynarodowego projektu EU - Drug Abuse Prevention, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Realizowany jest w szkołach gimnazjalnych, w formie 12 lekcji (po 45 min.) prowadzonych w klasie szkolnej przez nauczyciela oraz 3 spotkań dla rodziców, prowadzonych przez nauczyciela lub pedagoga/psychologa szkolnego.
Program wyposażony jest w podręcznik zawierający wskazówki do jego wdrażania, podręcznik dla nauczyciela (zawierający scenariusze 12 lekcji), zeszyt ćwiczeń dla ucznia, karty do ćwiczeń oraz przewodnik do realizacji spotkań z rodzicami.
Celem szkolenia jest przygotowanie realizatorów uprawnionych do prowadzenia zajęć dla młodzieży zgodnie z programem Unplugged, a także jego upowszechnienie.
Szkoły biorące w nim udział mają szansę na podniesienie kompetencji kadry pedagogicznej w zakresie profilaktyki oraz przeprowadzenie skutecznego, atrakcyjnego dla uczniów programu profilaktycznego dotyczącego ryzykownych zachowań młodzieży. Placówki otrzymają bezpłatny komplet materiałów dydaktycznych dla każdego ucznia, a także możliwość bezpłatnych konsultacji z pracownikami ORE i KBPN w zakresie profilaktyki.
Szkolenie będzie prowadzone przez trenerów programu przeszkolonych w ramach projektu EU DAP Faculty.
Udział w nim mogą brać trzyosobowe zespoły realizatorów (2 nauczycielów i jeden pedagog lub psycholog szkolny), których zgłoszenie potwierdzi dyrektor szkoły.
Szkoły biorące udział w programie do końca czerwca 2011 roku będą musiały zrealizować go przynajmniej w 2 klasach, w formie 12 lekcji dla każdej klasy oraz spotkania dla rodziców. Ponadto, w okresie realizacji programu nauczyciele i pedagodzy wezmą udział w 2 spotkaniach superwizyjnych prowadzonych przez trenerów programu.
Szkoły wezmą też udział w badaniu ewaluacyjnym, które będzie miało na celu m.in. ocenę materiałów oraz przebieg realizacji programu.
Organizatorzy szkolenia zapewniają:
- bezpłatny udział w szkoleniu
- materiały szkoleniowe dla każdego uczestnika szkolenia
- poczęstunek i obiad podczas szkolenia
- komplet materiałów do realizacji programu dla każdej szkoły przystępującej do programu, zawierający podręcznik dla nauczyciela (zawierający scenariusz 12 lekcji), zeszyty ćwiczeń dla uczniów ( dla 2 klas/szkołę) oraz przewodnik do spotkania z rodzicami
Organizatorzy nie refundują kosztów przejazdu na szkolenie.
Szkolenie odbędzie się w dniach 2-4 marca 2011 roku w Ośrodku Rozwoju Edukacji, mieszczącym się przy ul. Polnej 46 a w Warszawie. Obejmie 18 godzin dydaktycznych.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 7 lutego 2011 roku.
Wypełnioną czytelnie Kartę zgłoszenia na szkolenie (dostępną w załączniku) należy przesłać do Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii na adres e-mail:
anna.radomska@kbpn.gov.pl lub kamila.gryn@kbpn.gov.pl
lub faksem pod numer: 22 – 641 15 65
Szczegółowych informacji na temat szkolenia udzielają:
- Anna Radomska
Tel. 22 641 15 01 wew. 108
anna.radomska@kbpn.gov.pl
- Kamila Gryn
Tel. 22 641 15 01 wew. 121
kamila.gryn@kbpn.gov.pl
Liczba uczestników szkolenia wynosi 18 osób. Szkoły, które terminowo prześlą zgłoszenie, zostaną poinformowane drogą mailową o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu na szkolenie.
Karta zgłoszenia
Program szkolenia