Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

"Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem" - mawiał Paul McCartney... Dziś obchodzimy Dzień Wegetarian

dodano: Wtorek, 11 Styczeń 2011, 10:37:22

11 stycznia obchodzony jest Dzień Wegetarian. Choć istnieje już Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, który obchodzimy w październiku, pomysłodawcy uznali, że okazji do promowania bezmięsnego menu nigdy nie za wiele. I tak - dziś wszyscy "zwolennicy zieleniny" mają swoje święto.






Czy warto przejść na wegetarianizm? Na podstawie długoterminowych badań stwierdzono, że wegetarianie żyją o ponad 21 lat dłużej niż wynosi przeciętna długość życia. Nie zbadano jednak różnicy w długości życia wegetarian i osób, które od czasu do czasu spożywają mięso. Jednak często powtarzana opinia, że wegetarianie cierpią na niedobór białek i aminokwasów - nigdy nie została wiarygodnie udowodniona. Dieta wegetariańska może wprawdzie powodować niedobór witaminy B12 i D w pewnych okresach życia, np. u osób starszych i dzieci, jednak można tego uniknąć odpowiednio komponując składniki bogate w witaminy i minerały.

 

 


Korzyści zdrowotne płynące z bezmięsnej diety to tylko jedna część filozofii wegertariańskiej. Jej wyznawcy sprzeciwiają się także cierpieniu i zabijaniu zwierząt oraz nadmiernej produkcji mięsa. Twierdzą, że każde zwierzę ma prawo cieszyć się z życia, nie powinno cierpieć i być zabite tylko po to, by wyżywić człowieka, gdy istnieją dla niego lepsze metody pożywienia.






Dla niektórych wegetarianizm jest ponadto wyborem określonego stylu życia opierającego się na ścisłych regułach etycznych nieszkodzenia innym istotom żywym, ściśle powiązanym z szeroko rozumianą ekologią.



 


Istotnym faktem przemawiającym za wegetarianizmem jest również to, że pomaga on w zwalczaniu głodu na świecie. Produkcja mięsa wiąże się z ogromnym wręcz zapotrzebowaniem na paszę, a niektóre tereny uprawne w krajach trzeciego świata służą wyłącznie do produkcji żywności dla zwierząt hodowanych na mięso w krajach wysokorozwiniętych. Tymczasem uzyskiwane w ten sposób zasoby roślinne mogłyby znacznie ograniczyć głód, na który cierpią ludzie zamieszkujący najbiedniejsze regiony.

 

 

 

Czy powyższe argumenty przekonają miłośników mięsa do zrezygnowania z niego na rzecz sałaty? Jeśli nie na stale, to może zmienią menu na bezmięsne choć na jeden dzień?

1049 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.