Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Narodowy Test Zdrowia przeprowadzony wśród Polaków wykazał, iż większość z nas nie ma dostatecznej wiedzy na temat stanu swojego zdrowia. Ankietę przygotowaną przez portal internetowy Onet.pl i Warszawski Uniwersytet Medyczny wypełniło ponad 120 tysięcy dorosłych respondentów obu płci.
Aż 80% badanych nie potrafiło określić poziomu cholesterolu we krwi, 70% nie znało poziomu glukozy we krwi, a prawie 40% nie znało wysokości swojego ciśnienia tętniczego.
Jednocześnie 66% ankietowanych przekonanych było, że są zdrowi, tymczasem prawidłową masę ciała stwierdzono jedynie u 46% z nich, u 24% odnotowano uzaleznienie od nikotyny, a u 44% badanych - rodzinne predyspozycje do chorób przewlekłych.
Zdaniem specjalistów świadomość Polaków dotycząca ich własnego stanu zdrowia i konieczności badań profilaktycznych jest niedostateczna, a to właśnie działania profilaktyczne mają decydujące znaczenie w zapobieganiu np. chorobom układu krążenia i leczeniu chorób nowotworowych. Styl życia najbardziej rzutuje na jego długość, na stan naszego zdrowia, na zdrowie publiczne oraz idące za tym wydatki związane z leczeniem chorób.
12% respondentów odczuwa dolegliwości zdrowotne, jednak nie korzysta z opieki zdrowotnej. Co więcej, osoby, które nie znają stanu swojego zdrowia, np. wysokości ciśnienia tętniczego, mogą żyć z nierozpoznanym nadciśnieniem. Zwiększa ono ryzyko udaru mózgu, choroby wieńcowej, niewydolności serca i nerek.
Z kolei podwyższone stężenie cholesterolu we krwi (czego nieświadomych jest wiele osób, których to dotyczy) zwiększa ryzyko udaru mózgu i choroby wieńcowej. Badanie cholesterolu u dorosłych, zdrowych osób powinno być przeprowadzane co 5 lat, a w przypadku występujących czynników ryzyka (chorób w najbliższej rodzinie, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nikotynizmu, otyłości) - jeszcze częściej.
Badanie stężenia glukozy we krwi pozwala na wykrycie cukrzycy lub stany przedcukrzycowego. U połowy chorych cukrzyca przebiega bezobjawowo, dlatego u osób powyżej 45 roku życia zalecane jest rutynowe badanie przynajmniej raz na trzy lata. Wcześniej i częściej badanie glukozy powinny wykonywać osoby z nadwagą, otyłe, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, z hipertrójglicerydemią, chorujące na choroby układu sercowo-naczyniowego, kobiety z zespołem policystycznych jajników lub które urodziły dziecko ważące ponad 4 kilogramy, a także ci, których bliscy chorują na cukrzycę.
Przypominamy więc, by zgodnie z zaleceniami lekarzy wykonywać badania profilaktyczne i śledzić stan swojego zdrowia, gdyż "na zdrową starość pracuje się za młodu"...