Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Gdy przyszła mama je zdrowo, jej potomstwo również będzie wykazywać takie preferencje - potwierdziły to dwuletnie badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców.
Jego wyniki pokazały, że dieta ciężarnej nie tylko wyczula płód na określone zapachy i smaki, ale nawet fizycznie zmienia jego mózg. Taka zmiana schematu rozwoju mózgu bezpośrednio wpływa na to, co dziecko będzie jadło i piło w przyszłości.
Świadczy to o tym, jak wiele zależy więc od kobiety i jej nawyków żywieniowych i jak ważne jest przestrzeganie przez nią zdrowej diety i powstrzymywanie się od picia alkoholu przez dziewięć miesięcy i poźniej, podczas karmienia piersią. Jeśli matka pije wtedy alkohol, dla dziecka może on być bardziej pociągający, gdyż rozwijający się płód spodziewa się, że wszystko, co pochodzi od matki, jest bezpieczne.
Badanie na myszach wykazało, że węch młodych osobników zmieniał się pod wpływem sposobu odżywiania matki. Jego autorzy zauważyli, że zaczynały one lubić zapachy związane z jej dietą. Działo się tak za sprawą zmian w budowie kłębuszków węchowych (węchomózgowia).
W ramach drugiego eksperymentu utworzono 2 grupy ciężarnych, a następnie karmiących myszy - pierwszej podawano mdłe jedzenie, a drugiej pokarm o wyraźnym zapachu. W wieku odstawiania od piersi młode tych drugich miały preferowały ten sam smak, którym wcześniej delektowała się matka, podczas gdy reszta młodych nie wykazywała żadnych preferencji.