Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
1 grudnia, niezmiennie od 32 lat, obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
Symbolem solidarności z chorymi, ich rodzinami i przyjaciółmi jest charakterystyczna czerwona kokardka. Ma kształt odwróconego V, które oznacza jeszcze nie odniesione zwycięstwo nad epidemią HIV i AIDS. Zwyczajowo przypina ją się 1 grudnia.
Rok 2010 jest 25 rokiem walki z epidemią HIV/AIDS w Polsce. Od 1985 roku, który uważany jest za początek epidemii HIV/AIDS do 30 kwietnia br. w Polsce odnotowano 12 893 zakażeń wirusem, ale szacuje się, że jest ich przynajmniej dwa razy więcej.
Co najmniej 5 637 przypadków ma związek z używaniem narkotyków. W podanym okresie czasu 2 353 osób zachorowało na AIDS, a 1 023 osób zmarło.
Na początku września br. leczeniem antyretrowirusowym (ARV) objętych było około 4813 pacjentów, w tym 134 dzieci.
Obecnie na całym świecie z wirusem żyje około 33 milionów ludzi. Co 6 sekund ktoś zakaża się HIV, co 9 sekund jakaś osoba umiera na AIDS, a co 14 sekund z tej właśnie przyczyny zostaje osierocone dziecko.
Ponad połowa zakażeń HIV dotyka osób młodych - pomiędzy 15 a 24 rokiem życia. Najczęściej są one konsekwencją ryzykownych kontaktów seksualnych - zarówno homo, jak i heteroseksualnych.
Faktyczna liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej dwa razy wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV, według szacunków około 20 tysięcy Polaków nie wie o swoim zakażeniu. W porównaniu z innymi krajami europejskimi wykazujemy najwyższy, ponad 50% odsetek osób nieświadomych swego zakażenia.
Dziś na całym świecie, w tym i w Polsce, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi w Polsce kampanie multimedialne.
W tym roku, w dniach 1 - 2 grudnia w Hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się XVII Konferencja "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie".
W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w stolicy, z inicjatywy Zjednoczenia "Pozytywni w Tęczy", na dziś zaplanowano:
- w godzinach 14:00 - 16:30 - happening edukacyjno-profilaktyczny na placu przed wejściem do stacji Metro Centrum
- od godziny 21:00 - koncert charytatywny z udziałem Moniki Jarosińskiej, Marcina Mrozińskiego i Zespołu Not in Paris w klubie "Rasko", mieszczącym się przy ul. Burakowskiej 12 (wstęp bezpłatny)
W najbliższą sobotę, w klubie "Galeria" w Hali Mirowskiej odbędzie się natomiast koncert charytatywny "Królowe kontra HIV" z udziałem Żakliny, Darumy, Pussy Cat. Bilet wstępu wynosi 10 złotych - całkowity dochód z imprezy przekazany zostanie na profilaktykę HIV i walkę z AIDS.
Zjednoczenie "Pozytywni w Tęczy" we współpracy z Agencją Kreatywną FireFly Group zorganizowała też kampanię społeczną dotyczącą promocji testowania w kierunku HIV, pod hasłem "Nie dostaniesz mnie!". Jej "twarzami" zostali: Małgorzata Socha, Aleksandra Kwaśniewska, Kuba Wesołowski oraz Mateusz Damięcki.
Sponsorami i partnerami kampanii są: M. St. Warszawa, MSD Polska, Abbott Laboratories i GlaxoSmithKline, a patronat honorowy nad kampanią objęli: Krajowe Centrum ds. AIDS i Prezydent M. St. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Celebryci na zdjęciach zachęcają do anonimowych, mogących uratować życie badań na obecność wirusa HIV.