Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Co na obiad, czyli pozornie zdrowe nawyki żywieniowe Polaków...

dodano: Wtorek, 16 Listopad 2010, 14:49:49

Wyniki sondażu przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu przez CBOS świadczą o tym, że 3/4 Polaków we własnej opinii odżywia się zdrowo lub bardzo zdrowo, mimo, że nawyki żywieniowe wielu z nich odbiegają od podstawowych zaleceń dietetyków.






69% respondentów uważa, że odżywia się zdrowo, a 7% - bardzo zdrowo. Takie przekonania dotyczą zwłaszcza osób powyżej 55 roku życia, kadry kierowniczej, specjalistów z wyższym wykształceniem, techników oraz gospodyń domowych. Z kolei świadomość niezdrowego stylu żywienia jest najczęstsza wśród osób poniżej 25 roku życia, mieszkańców największych miast, robotników niewykwalifikowanych, rolników, rencistów oraz osób bezrobotnych.






Jednocześnie subiektywna ocena własnego stylu odżywiania jako zdrowy nie zawsze pokrywa się z przestrzeganiem zaleceń specjalistów od żywienia. Chodzi np. o zjadania minimum trzech posiłków dziennie, niepodjadanie pomiędzy posiłkami i rezygnację ze słodyczy na rzecz warzyw i owoców.






Blisko 2/3 Polaków przyznaje, że je za mało ryb, a połowa, że za często jada słodycze.






76% Polaków zjada co najmniej trzy posiłki dziennie, a 79% - codziennie je śniadanie. 20% nie je śniadań każdego dnia, tyle samo nie jada nawet trzech posiłków dziennie.






W dni powszednie 90% Polaków spożywa główny ciepły posiłek w domu, w święta robi to aż 97% ankietowanych. W stołówkach i bufetach obiady jada 4% badanych. Sporadycznie Polacy jedzą główny posiłek w sieciowych barach szybkiej obsługi, innych lokalach, kioskach i budkach z przekąskami.






77% Polaków w codziennej diecie uwzględnia pieczywo, kasze i inne produkty mączne, 50% - codziennie pija butelkowaną wodę. Zaledwie 37% każdego dnia jada warzywa, a  38% - owoce, a 44% je lub pije produkty mleczne.






55% przyznaje, że za często je słodycze, a 20% przesadza ze słodzonymi napojami gazowanymi.






Ponad połowa ankietowanych - 54% - twierdzi, że nie ogranicza się w jedzeniu i je tyle, ile chce, 43% - stara się kontrolować ilość zjadanych porcji, a 3% jest na diecie odchudzającej.






Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż w dniach 7-13 października br., na liczącej 1035 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

1146 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.