Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
17 listopada obchodzimy Światowy Dzień POChP - Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Dziś cierpi na nią ponad 200 milionów osób, a według Światowej Organizacji Zdrowia - do 2030 roku choroba ta stanie się trzecią najważniejszą przyczyną zgonów na świecie.
Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: "Rok 2010 - Światowy Rok Płuc: Sprawdź zdrowie swoich płuc - Zapytaj lekarza o proste badanie spirometryczne". Prwadzone w jego ramach działania mają na celu zwiększenie świadomości występowania tego schorzenia, poprawę wiedzy na temat czynników jego ryzyka oraz zwrócenie uwagi na potrzebę jak najlepszej opieki nad pacjentami, którzy na nie cierpią.
Głównym czynnikiem ryzyka POChP jest palenie tytoniu - palacze stanowią aż 90% wszystkich cierpiących na nią pacjentów. Pozostałe 10% przypadków stanowią osoby, które przez dłuższy czas były narażone na wdychanie toksycznych pyłów i gazów uszkadzających układ oddechowy, a także bierni palacze.
Z okazji obchodów w wielu miastach w całej Polsce chętni mogą zgłaszać się na bezpłatną spirometrię, która stanowi podstawę diagnostyki POChP. Dokładne adresy placówek, które ją wykonują można znaleźć tu.
POChP to choroba ogólnoustrojowa, która charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym układu oddechowego oraz niecałkowicie odwracalną obturacją (czyli zwężeniem) oskrzeli. Rozwija się średnio przez 20-30 lat, a jej pierwszym objawem najczęściej jest zadyszka pojawiająca się np. przy wchodzeniu po schodach. Później pacjentom zaczyna brakować tchu nawet podczas wykonywania zwykłych czynności. W ostatniej fazie choroby konieczne staje się stosowanie stałej tlenoterapii, a niektórzy chorzy wymagają również respiratora. Dodatkowo, stan zapalny atakujący układ oddechowy przenosi się teżna inne tkanki, prowadząc m.in. do częstszego występowania schorzeń układu krążenia, jak nadciśnienie, zawały, udary, zakrzepica. Chorzy na POChP dwukrotnie częściej cierpią ponadto na cukrzycę typu 2 oraz na nowotwory złośliwe, np. raka płuca, jelita grubego, pęcherza moczowego, żołądka, raka krtani, narządów płciowych.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest potencjalnie śmiertelną jednostką chorobową - pacjenci, którzy na nią cierpią umierają średnio o 10-15 lat wcześniej niż ich rówieśnicy. Co istotne, w pierwszym okresie rozwoju POChP może nie dawać wyraźnych objawów, dlatego u osób po 40 roku życia potencjalnie nią zagrożonych niezwykle ważne jest wykonywanie raz do roku badania spirometrycznego. Jest ono podstawą diagnostyki tego groźnego schorzenia, dlatego jeśli palisz - „zmierz zdrowie swoich płuc - poproś lekarza o prosty test oddechowy – spirometrię".