Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Najczęstszą przyczyną rozwoju raka płuc jest długotrwałe czynne bądź bierne palenie papierosów, jednak na tę chorobę czasem zapadają też osoby, które nigdy nie paliły i nie były narażone na działanie dymu papierosowego.
Najnowsze badania przeprowadzone przez kanadyjskich specjalistów wykazały, że w guzach palaczy i niepalących zachodzą inne zmiany w DNA. Wynika z tego, że należy je badać jako dwie odrębne grupy i że mogą one nawet reprezentować dwie różne jednostki chorobowe.
Naukowcy przeanalizowali biologię raka płuc u 30 pacjentów, którzy nigdy nie palili oraz u 53 byłych i obecnych palaczy.
Wyodrębnili zmienione rejony DNA u obu grup oraz zmodyfikowane głównie w jednej z nich. Okazało się, że oprócz większej liczby mutacji dotyczących receptora czynnika wzrostu naskórka, u osób, które nigdy nie paliły, wykryto więcej zmian w DNA ogółem. Świadczy to o bardziej nasilonej niestabilności genomicznej guzów i innym molekularnym mechanizmie ich powstawania.
Wyniki powyższych badań mogą przyczynić się do zwiększenia skuteczności terapii nowotworu płuc poprzez dostosowanie odpowiednich metod w zależności od tego, czy pacjent był/jes palaczem czy też nie.