Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Alkoholizm dwukrotnie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Do tej pory biologiczne przyczyny tej zależności pozostawały zagadką. Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców dowodzą, że odpowiedzialna za to może być dopamina.
Ten "hormon szczęścia" spełnia w mózgu wiele funkcji, a pojawienie się go w przestrzeniach między neuronami w jądrze półleżącym objawia się wyraźnym poczuciem euforii.
W ramach eksperymentu studentów obu płci pijących alkoholowe drinki poddano pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), technice obrazowania umożliwiającej zmierzenie ilości dopaminy, która pojawiła się pod wpływem uwolnienia alkoholu.
Okazało się, że pomimo konsumpcji podobnej ilości procentowych trunków, u mężczyzn wydzielała się większa ilość dopaminy niż u kobiet. Wzrost wydzielania hormonu stwierdzono w prążkowiu brzusznym, części mózgu silnie związanej z przyjemnością i uzależnieniem.
Zwiększone wydzielanie dopaminy u mężczyzn biorących udział w badniu miało również związek z silniejszymi pozytywnymi skutkami zatrucia alkoholowego, co może prowadzić do początkowego wzmocnienia właściwości alkoholu i zwiększa ryzyko wejścia w uzależnienie.
Wyniki powyższych badań świadczą, że możliwości alkoholu do stymulowania uwalniania dopaminy mogą odgrywać ważną i złożoną rolę w skłonności do uzależnień.