Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Jak zapobiegać postępującym wraz z wiekiem deficytom pamięciowym, będącym następstwem stanów zapalnych mózgu? Okazuje się, że przeciwdziała im dieta bogata w luteolinę - przeciwutleniacz należący do grupy flawonów, który hamuje wydzielanie związków prozapalnych. Można go znaleźć m.in. w selerze, zielonej papryce, marchwi, oliwie czy oregano.
Amerykańscy naukowcy zbadali wpływ luteoliny na organizmy myszy, a w szczególności na mikroglej, czyli nieneuronalne komórki centralnego układu nerwowego (makrofagi), które biorą udział w odpowiedzi immunologicznej.
Wiadomo, że przy zakażeniu wytwarzają one cytokiny, które uruchamiają z kolei powstawanie chemicznych zmian w mózgu. To one sprawiają, że czujemy się chorzy, senni, popadamy w stany depresyjne, mamy problemy z pamięcią i tracimy apetyt. Prawdopodobnie taki stan zapalny jest kluczowym czynnikiem w przypadku związanych z wiekiem zaburzeń pamięci.
Już wcześniejm przypuszczano, że luteolina działa na organizm przeciwzapalnie. W ramach najnowszego badania udowodniono, że przeciwutleniacz ten poprawia też kondycję intelektualną, bezpośrednio oddziałując na mikroglej, by ograniczyć wytwarzanie cytokin prozapalnych.
Naukowcy przeanalizowali wpływ luteoliny na mózg i zachowanie młodych (3-6-miesięcznych) i starych (2-letnich) myszy. Jednej części gryzoni podawano standardową karmę, a drugiej - pożywkę uzupełnion a luteoliną. Po miesiącu oceniono pamięć przestrzenną zwierząt oraz zmierzono stężenie markerów zapalnych w hipokampie - obszarze mózgu istotnym dla pamięci i orientacji przestrzennej.
Jak można się było domyśleć, w mózgach starych myszy występowało więcej cytokin prozapalnych i wypadły one gorzej w testach pamięciowych od osobników młodych. Jednak stare gryzonie, które wraz z karmą przyjmowały luteolinę, wypadały lepiej od swoich rówieśników, a stężenie cytokin w ich mózgach przypominało poziomy występujące u młodszych dorosłych zwierząt.
Autorzy badania przypuszczają, że podobny efekt występuje także u ludzi, zatem spożywanie selera, zielonej papryki, marchwi, oliwy czy oregano może im pozwolić na odzyskanie dawnej sprawności pamięci roboczej.