Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Traumatyczne dzieciństwo szkodzi sercu i skraca życie

dodano: Czwartek, 19 Sierpień 2010, 7:50:12

Na 118 Dorocznym Zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologów, które ostatnio odbyło się w San Diego zaprezentowano wyniki badań mówiące, że trudne dzieciństwo szkodzi sercu i skraca życie.











Amerykański zespół badawczy kierowany przez dr Janice Kiecolt-Glaser z Uniwersytetu Stanowego w Ohio wykazał, że osoby, które doznały traumatycznych przeżyć w dzieciństwie, takich jak np. śmierć rodzica czy domowa przemoc, są bardziej narażone na przedwczesny zgon. Z kolei dzieciństwo spędzone w biedzi zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.










Maltretowanie lub inne przykre doświadczenia mogą skrócić życie od 7 do 15 lat.










Zespół naukowców z Uniwersytetu w Pittsburgu wykazał z kolei, że doświadczenie biedy w dzieciństwie, a zwłaszcza w wieku nastoletnim, nasila stres oraz zwiększa ryzyko stwardnienia tętnic i chorób układu sercowo-naczyniowego w życiu dorosłym.










Okazało się, że do przewlekłego stresu i zgubnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne przyczynia się także opieka nad przewlekle chorą bliską osobą.









Naukowcy wykazali, że osoby, które w dzieciństwie doznały przemocy fizycznej, seksualnej lub emocjonalnej, przeżyły traumatyczne doświadczenie, takie jak śmierć matki czy ojca, dorastały w domu, w którym ktoś cierpiał na chorobę psychiczną czy uzależnienie od alkoholu - miały we krwi wyższy poziom interleukiny-6 (IL-6) oraz czynnika nekrozy nowotworu TNF-alfa, które sąt wskaźnikami stanu zapalnego w organizmie.









Utrzymujący się podwyższony poziom IL-6 i TNF-alfa powiązano natomiast z takimi schorzeniami, jak choroby serca, zapalenie stawów, cukrzyca typu 2, osteoporoza, nowotwory czy choroba Alzheimera.









Kolejne testy wykazały ponadto, że osoby, które doświadczyły dwóch lub więcej ciężkich przeżyć w dzieciństwie miały oznaki szybszego starzenia komórek - ich telomery - czyli zakończenia chromosomów chroniące cenny materiał genetyczny, które skracają się przy każdym podziale komórki - były wyraźnie krótsze. Na tej podstawie obliczono, że takie osoby mogą żyć od 7 do 15 lat krócej niż ludzie z ogólnej populacji.










Badacze z University of Pittsburgh, kierowani przez dr Karen A. Matthews zauważyli że osoby, które wychowały się w biednych rodzinach mają już we wczesnej młodości, a nawet w nastoletnim wieku, grubsze i sztywniejsze ścianki tętnic i wyższe ciśnienie krwi, co podnosi ryzyko miażdżycy.










Wyniki wszystkich powyższych badań świadczą o tym, że wiele schorzeń, które wykrywa się w wieku średnim, takich jak np. choroby serca, ma swój początek w dzieciństwie. Dorastające w nieprzewidywalnym i stresującym środowisku dzieci stają się bardziej podatne na negatywne skutki trudnych doświadczeń. Z konieczności przystosowania się do takiej sytuacji wypracowują sobie nadmierną czujność, która pozwala im stawić czoła potencjalnym zagrożeniom, ale jednocześnie sprawia, że przestają ufać ludziom. Wówczas kontakty z innymi stają się dla nich źródłem stresu, który zwiększa pobudzenie, podnosi ciśnienie krwi, nasila stany zapalne i pogarsza kondycję organizmu.

1305 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.