Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Kanadyjski zespół naukowców z McMaster Univeristy, kierowany przez Nicholasa Burda wykazał, że proces rozbudowy mięśni za pomocą ćwiczeń siłowych nie zależy od stopnia ich obciążenia, jak twierdzono dotychczas.
Osoby chcące rozbudować masę mięśniową przekonane są, że będzie to tym szybsze, im większe ciężary będą dźwigać. Okazuje się jednak że efekt ten można uzyskać za pomocą znacznie mniejszego obciążenia. Zdaniem Kanadyjczyków należy jedynie podnosić taki lżejszy ciężar odpowiednio długo.
Do wzrostu masy mięśniowej konieczne jest stymulowanie mięśni, by tworzyły się w nich nowe proteiny. Jednak to nie masa podnoszonego ciężaru, ale sytuacja doprowadzenia do zmęczenia mięśni przyczynia się do ich wzrostu.
W przeprowadzonym eksperymencie wykorzystano ciężary o wadze będącej jedynie pewnym odsetkiem tego, co badani byli w stanie podnieść - użyto obciążeń stanowiących 90 oraz 30% możliwości respondentów. Cięższe sztangi były podnoszone przez badanych 5-10 razy zanim ich mięśnie uległy takiemu zmęczeniu, że nie były w stanie dźwignąć więcej, natomiast lżejsze sztangi respondenci podnosili co najmniej 24 razy.
Okazało się, że podnoszenie ciężarów stanowiących 30% możliwości badanych również dawały gwarancję zbudowania masy mięśniowej i to bez niepotrzebnego i ryzykownego nadmiernego obciążania organizmu. Jest to szczególnie istotne dla ćwiczących osób starszych, po wypadkach, operacjach czy chorobach nowotworowych, którzy chcą zbudować masę mięśniową, a możliwości ich organizmu w zakresie podnoszenia ciężarów sa ograniczone.