Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół badaczy z American Cancer Society z siedzibą w Atlancie wykazał, że osoby szerokie w pasie mają podwyższone ryzyko wcześniejszego zgonu z różnych przyczyn, niezależnie od masy ciała.
Duży obwód pasa może oznaczać tzw. otyłość brzuszną, przy której otłuszczony jest nie tylko brzuch, ale też narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. Zbyt duża ilość tej tkanki tłuszczowej uważana jest za bardziej szkodliwą dla zdrowia niż podskórna tkanka tłuszczowa. Bywa przyczyną częstszych procesów zapalnych w organizmie, podwyższonego ryzyka cukrzycy typu 2, nieprawidłowego stężenia cholesterolu we krwi oraz chorób serca.
Amerykanie przeanalizowali związek pomiędzy obwodem talii a ryzykiem wcześniejszego zgonu wśród ponad 48 tysięcy kobiet i ponad 56 tysięcy mężczyzn w wieku od 50 lat wzwyż. Zebrane dane dotyczyły parametrów demograficznych, medycznych oraz stylu życia. Następnie po upływie 4-5 lat zebrano informacje na temat masy ciała respondentów oraz ich obwodu w pasie, po czym przez kolejne 9 lat odnotowywano zgony w badanej populacji i ich przyczyny.
Nawet po uwzględnieniu wskaźnika masy ciała (BMI) i innych czynników ryzyka zgonu, okazało się, że osoby bardzo szerokie w pasie - od 120 cm u mężczyzn oraz od 110 cm w przypadku kobiet - były prawie dwukrotnie bardziej narażone na zgon w ciągu 9 lat. Szeroka talia oznaczała wyższe ryzyko zgonu niezależnie od wskaźnika masy ciała, zależność ta dotyczyła bowiem zarówno osób otyłych, z nadwagą, jak i tych o prawidłowej masie ciała. W przypadku kobiet okazał się on jednak silniejszy dla tych, które miały prawidłowy BMI.