Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Nadmierne tycie w ciąży = wyższe ryzyko otyłości u potomstwa

dodano: Poniedziałek, 9 Sierpień 2010, 8:47:40

Z badań naukowców ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie i Uniwersytetu Columbia wynika, że matki powinny podejmować działania zapobiegające otyłości dzieci jeszcze zanim przyjdą one na świat. Specjaliści potwierdzili bowiem, iż dzieci kobiet, które nadmiernie tyją w ciąży są bardziej narażone na otyłość.










Już wcześniej pojawiły się przesłanki wskazujące, że kobiety bardziej tyjące w ciąży rodzą dzieci o wyzszej wadze i większych predyspozycjach do otyłości, nigdy jednak nie udowodniono, że ma to faktycznie związek z tym, ile przyszła matka przybierze na wadze. Podejrzewano, że ma to związek z pewnymi czynnikami np. genetycznymi, wspólnymi dla matki i dziecka.










W najnowszych, szeroko zakrojonych badaniach dotyczących tej kwestii wzięło udział ponad 513 tysięcy kobiet, które wydały na świat dwójkę lub więcej potomstwa i nie miały ciąży mnogiej i ponad 1,1 miliona dzieci. Z dalszej analizy wykluczono wcześniaki, dzieci urodzone za późno, mamy z cukrzycą oraz noworodki, które po przyjściu na świat miały skrajnie małą lub bardzo dużą masę ciała.










Porównanie dzieci tych samych matek wykazało, że kobiety, które przytyły w ciąży od 20 do 22 kilogramów 1,7 raza częściej rodziły dzieci o dużej masie ciała (tj. 4 kilogramy i więcej), w porównaniu z ciężarnymi, które przytyły od 8 do 10 kilogramów. Z kolei panie, których masa ciała zwiększyła się o ponad 24 kilogramy - rodziły cięższe dzieci aż 2,3 raza częściej.











W analizie uwzględniono potencjalny wpływ innych czynników, takich jak enetyczne czynniki ryzyka otyłości, to, czy matki paliły papierosy oraz czy urodziły poprzez cesarskie cięcie. Zdaniem autorów badania stanowi to dowód na to, że nadmierne tycie w ciąży jest niezależnym czynnikiem ryzyka urodzenia dużego dziecka.











Naukowcy podkreślają, że niewielki zapas tkanki tłuszczowej u nowonarodzonego dziecka nie jest dla niego szkodliwy, ale jeśli jest jej za dużo to oznacza, że płód będzie się rozwijał w nieprawidłowych warunkach w ciągu tych najważniejszych 9 miesięcy życia. Duża masa urodzeniowa zwiększa ryzyko przyszłej otyłości oraz schorzeń, takich jak rak i astma.











Zgodnie ze zaktualizowanymi niedawno zaleceniami amerykańskiego Instytutu Medycyny, spodziewająca się narodzin dziecka kobieta może przytyć od 12,5 do 18 kilogramów, jeśli w momencie zajścia w ciążę ma niedowagę, od 11 do 16 kilogramów, jeśli jej waga jest prawidłowa, od 7 do 11 kilogramów, jeśli ma nadwagę i od 5 do 9 kilogramów, w sytuacji gdy jest otyła.

1325 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.