Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Dyskusja na temat zasadności radykalnego prawa antynarkotykowego

dodano: Środa, 14 Lipiec 2010, 13:38:59

Przedstawiciele brytyjskiej organizacji Transform Drug Policy Foundation przekonują, że zbyt restrykcyjne antynarkotykowe prawo i kryminalizacja uzależnionych od nich osób sprzyja szerzeniu się zakażeń HIV.









Świadczą o tym wyniki wielu badań - surowe traktowanie osób używających nielegalne środki psychoaktywne nie daje oczekiwanych rezultatów, a jedynie spycha osoby uzależnione do "podziemia". Ponadto, jak się okazuje - kraje, w których obowiązuje najbardziej restrykcyjne prawo antynarkotykowe, zmagają się z największą ilością zachorowań na AIDS.











Przykładowo w Rosj i na Ukrainie niedozwolona jest nawet substytucyjna terapia uzależnień. Tymczasem, jak zauważają specjaliści - legalizacja i wprowadzenie terapii zastępczej w tych krajach zmniejszyłoby liczbę zakażeń HIV nawet o 55%. Udowodniono, że zalecana przez WHO terapia metadonem i buprenorfiną redukuje ryzyko zakażenia o 60-84%, eliminując jednocześnie szkodliwe społecznie skutki narkomanii.










Zmiana antynarkotykowego prawa, dostęp do terapii substytucyjnych oraz rozpowszechnienie społecznych programów typu „igła i strzykawka" wyraźnie zmniejszyłoby liczbę zakażeń wśród uzależnionych.










W opinii przedstawicieli Transform Drug Policy Foundation radykalna kryminalizacja narkotyków nie tylko nie zmniejsza skali problemu, ale też generuje negatywne skutki uboczne. W opracowanym niedawno raporcie sugerują oni wprowadzenie modelu regulacji i kontroli rynku narkotykowego i złagodzenie dotyczącego ich prawa. Zauważają, że nawet legalizacja niektórych środków psychoaktywnych wcale nie musi prowadzić do zwiększonego ich użycia.

1370 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.