Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół badaczy z University of Illinois kierowany przez dr Jacksona J. Cone'a wykazał, że długotrwałe stosowanie diety wysokotłuszczowej zmienia zarządzanie dopaminą, hormonem szczęścia, w prążkowiu – kluczowej części mózgowego układu nagrody.
Naukowcy prześledzili zmiany w poziomie dopaminy, jakie zaszły u szczurów przestawionych na bogatą w tłuszcze dietę na okres 2 lub 6 tygodni.
Jak się okazało, w porównaniu do gryzoni karmionych standardową, niskotłuszczową karmą, u szczurów spożywających więcej tłuszczów w prążkowiu wydzielało się mniej hormonu szczęścia, a tzw. wychwyt zwrotny przez transportery dopaminy stawał się wyraźnie osłabiony.
Już wcześniej wykazano, że otyłość i stosowanie wysokotłuszczowej diety wpływa na zmniejszenie ilości transportera dopaminy. Wyniki najnowszego studium świadczą, że zjawiska te prowadzą do poważnych zmian w zakresie funkcjonowania dopaminy w mózgu. Takie zaburzenie sygnalizacji dopaminowej może skutkować np. depresją, ADHD, parkinsonizmem czy schizofrenią.