Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy specjaliści z Uniwersytetu w Pensylwanii, Uniwersytetu Drexel i firmy RAND wykazali, że transport publiczny przyczynia się do obniżenia masy ciała i poprawy zdrowia korzystających z niego obywateli.
Okazuje się, że powszechny dostęp do środków transportu publicznego jest jednym z wielu czynników, które zwiększają aktywność fizyczną i redukują powszechną otyłość, a także związane z nią problemy.
Badacze zauważyli, że korzystanie z systemu szybkiego tramwaju (LRT) już poprzez samą konieczność dochodzenia do stacji powoduje utratę wagi, tak więc wzrost użycia tego środku transportu może polepszyć zdrowie i mieć potencjalny wpływ na miliony obywateli.
Powyższe wnioski powstały w oparciu o dane uzyskane z badania wpływu szybkiego tramwaju w Charlotte, w północnej Karolinie. Okazało się, że korzystanie z niego jako głównego środka komunikacji wiązało się z redukcją wskaźnika masy ciała i o 81% niższym ryzykiem otyłości.
Autorzy analizy sugerują, by inwestycje w transport publiczny brały pod uwagę wzrost aktywności fizycznej jego użytkowników oraz wpływały na wzrost jego bezpieczeństwa i atrakcyjności. Transport publiczny może bowiem generować bardzo pozytywne skutki dla zdrowia ogółu obywateli.