Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Naukowcy już dawno udowodnili, że resweratrol - naturalny związek chemiczny obecny np. w orzeszkach ziemnych, jeżynach, morwie, winogronach i czerwonym winie ma pozytywny wpływ na organizm. Obniża poziom cholesterolu, wpływa korzystnie na układ krążenia oraz zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Najnowsze odkrycie francuskich badaczy z Centre National de la Recherche Scientifique pozwala wydłużyć listę jego zalet o odchudzające właściwości.
Okazuje się, że resweratrol hamuje łaknienie i nadmierne przybieranie na wadze. Takie doniesienia pojawiały się już wcześniej - amerykańscy badacze wykazali, że resweratrol wpływa na zmniejszanie masy ciała myszy zmodyfikowanych genetycznie w ten sposób, aby nadmiernie nie przybierały na wadze. Okazało się, że związek ten aktywuje enzym SIRT1, który reguluje metabolizm – zużywanie glukozy i tłuszczów.
Ostatnie badanie przeprowadzono na zwierzętach naczelnych - lemurkach myszatych Microcebus murinus, których cechą charakterystyczną jest sezonowa otyłość - zimową porą w ciągu kilku tygodni ich waga podwaja się. W ramach eksperymentu na pięć tygodni naukowcy stworzyli małpom sztuczne zimowe warunki. Do pokarmu połowy zwierząt codziennie dodawano 200 miligramów resweratrolu na kilogram wagi. Pod koniec badania okazało się, że zwierzęta karmione resweratrolem przytyły pięciokrotnie mniej niż te, których pasza była pozbawiona tej substancji.
Naukowcy zauważyli, że na uzyskany efekt nałożyło się kilka zjawisk fizjologicznych. Dodatek resweratrolu zmienił podstawowy metabolizm tak, że wydatek energetyczny zwierząt pozostających w stanie spoczynku wzrósł o 29%. Co więcej, u zwierząt z pierwszej grupy wystapił niespodziewany efekt uboczny w postaci zmniejszenia apetytu, w wyniku czego ilość zjadanego przez małpy pokarmu zmniejszyła się o 13%. Ponadto wzrósł u nich poziom hormonów zaangażowanych w zużywanie przez organizm zapasów tłuszczu i jednocześnie zwiększyła się ich aktywność, zwierzęta wyszły z zimowego odrętwienia, sprzyjającego odkładaniu się zapasów tłuszczu.
Autorzy odkrycia zamierzają zbadać teraz wpływ resweratrolu na fizjologię ludzi otyłych. Ich zdaniem poznanie właściwości resweratrolu może pomóc w opracowaniu terapii zwalczających otyłość u człowieka, w przypadku gdy jest ona wynikiem długotrwałego braku równowagi pomiędzy pobieraną i zużywaną energią.