Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Od jakiegoś czasu systematycznie rośnie liczba samobójstw wśród nastolatków. Zaniepokojony tym faktem Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do minister Ewy Kopacz o podjęcie działań zmierzających do lepszej ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Aż 15% nastolatków cierpi na zaburzenia zdrowia psychicznego, wymagające diagnozy, konsultacji lub terapii, prowadzonej z udziałem lub przez psychiatrę dziecięcego, a 28% dzieci w wieku od 10 do 17 lat ma zaburzenia depresyjno-lękowe.
W 2008 roku 274 osoby w wieku 15-19 lat popełniły samobójstwo. Na 100 tysięcy osób z tego przedziału wskaźnik dokonanych samobójstw wyniósł więc 10,28 (dla porównania - w roku 2004 wynosił 8,78).
W przypadku samobójstw młodszych uczniów występuje wprawdzie niewielka tendencja malejąca, jednak w starszej grupie wiekowej - wśród uczniów ostatniej klasy gimnazjum i uczniów klas liceum - liczba ta systematycznie rośnie.
Do najczęstszych przyczyn odbierania sobie życia przez niepełnoletnich zaliczyć można kłopoty w szkole, problemy rodzinne oraz nieco rzadziej - niespełnioną miłość.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił w swoim apelu uwagę m.in. na problem niedostatecznej liczby psychiatrów dziecięcych. Według zebranych przez niego danych, w Polsce jeden lekarz tej specjalności przypada na około 30 tysięcy dzieci. Michalak zaproponował wpisanie psychiatrii dziecięcej na listę specjalizacji priorytetowych.