Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Sól jest niezbędna dla naszego organizmu - nie tylko pomaga kontrolować bilans płynów, ale również częściowo odpowiada za kontrole systemu nerwowego i mięśniowego. Liczne badania wykazały jednak, że nadmierne używanie soli jest związane z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, udary czy osteoporoza. Z tego powodu lekarze zalecają ograniczenie spożycia soli do minimum i jak najczęstsze zastępywanie jej np. świeżymi ziołami. W wielu krajach prowadzone są kampanie społeczne, promujące np. restauracyjne dania z obniżoną zawartością tej przyprawy czy też w ogóle jej pozbawione.
Naukowcy z College'u Nauk Rolniczych Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, pracujący pod kierunkiem profesora Johna Hayesa ustalili, dlaczego niektórzy ludzie lubią bardziej słone potrawy. Okazuje się, że nie tylko mają wyostrzony zmysł smaku i po prostu lubią sól, ale dodatkowo za jej pomocą blokują gorzki posmak pokarmów.
W eksperymencie przeprowadzonym przez amerykańskich badaczy wzięło udział 87 niepalących osób (45 mężczyzn i 42 kobiety), w wieku od 20 do 40 lat. Przez kilka tygodni respondenci wielokrotnie kosztowali słonych pokarmów, np. bulionu, chipsów i precli i oceniali ich smak na skali oznaczającej poziom smaku od "ledwo wyczuwalnego" do "wyjątkowo silnego".
Populacyjne zróżnicowanie wrażliwości na smak sprawia, że to, co jedni uznają za wyjątkowo słone, słodkie, pikantne czy gorzkie, dla innych ma ledwo wyczuwalny posmak.
Na to, ile soli lubimy dodać do przygotowywanych potraw, wpływają różnice genetyczne, osoby używające jej dużo nie tylko bardziej lubią jej smak, ale też za jej pomocą maskują nieprzyjemną goryczkę, którą wyczuwaliby w niektórych potrawach.