Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dr Marta Rossi wraz z współpracownikami z Instytutu Mario Negri w Mediolanie wykazała, że dieta obfitująca w słodycze i inne produkty o wysokim wskaźniku glikemicznym może przyczynić się do zwiększenia ryzyka raka trzustki.
Przetworzone węglowodany, czyli słodycze, miód, dżem, ale też np. biały chleb, biały ryż czy ziemniaki powodują szybki i gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, co może negatywnie wpływać na ryzyko nowotworu trzustki u osób dorosłych. Specjaliści sugerują, by zastępować je produktami o niskim wskaźniku glikemicznym, takimi jak warzywa, owoce, jogurty, soja czy soczewica - powodują one stopniowe zwiększanie poziomu cukru we krwi, co przyczynia się z kolei do zmniejszenia ryzyka.
Ogólne ryzyko zachorowania na raka trzustki w przypadku przeciętnej dorosłej osoby jest niskie i wynosi zaledwie 1%, jednak jest on wyjątkowo groźnym rodzajem nowotworu - pięcioletnia przeżywalność pacjentów wynosi nie więcej niż 5%. Wykrycie choroby jest trudne, ponieważ w początkowym stadium jej rozwoju nie występują praktycznie żadne objawy albo są to tylko niewielkie problemy z niestrawnością, które nie naprowadzają jednoznacznie na przyczynę.
Już wcześniej wykazano, że czynnikami zwiększającycmi ryzyko rozwoju raka trzustki jest cukrzyca i palenie papierosów oraz przypuszczalnie - spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa i tłuszczu.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez włoskich naukowców wykazało, że do zwiększenia ryzyka tego nowotworu może przyczyniać się także spożywanie pokarmów o wysokim wskaźniku glikemicznym. Wśród 326 osób chorych na raka trzustki przeprowadzono ankietę dotyczącą ich trybu życia, stanu zdrowia i nawyków żywieniowych w ciągu dwóch lat przed postawieniem diagnozy i uzyskane wyniki porównano następnie do grupy kontrolnej, którą stanowiły osoby zdrowe.
Jak się okazało, w przypadku 1/3 respondentów, w których diecie znalazło się najwięcej produktów o wysokim wskaźniku glikemicznym, ryzyko nowotworu trzustki było aż o 78% wyższe niż u osób, których dieta charakteryzowała się niskim wskaźnikiem glikemicznym.
W badaniu uwzględniono inne czynniki mogące mieć wpływ na zachorowalność na raka trzustki, takie jak palenie, otyłość czy cukrzyca, jednak nawet u osób, których one nie dotyczyły, ryzyko związane ze spożyciem produktów o wysokiej zawartości cukru wciąż wystepowało. Taka dieta wpływa na zwiększone wydzielanie insuliny, która z kolei stymuluje podziały komórkowe w trzustce. Zdaniem autorów badania zbyt duży jej poziom może przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych w tym narządzie.