Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Bezskutecznie walczysz z nikotynowym nałogiem? Przeczytaj, jak możesz sobie pomóc.

dodano: Wtorek, 15 Czerwiec 2010, 12:45:20

Wyniki najnowszych badań dotyczących metod walki z nikotynowym uzależnieniem mogą okazać się cenne dla osób, które bezskutecznie, nieraz wielokrotnie próbowały odstawić papierosy. Dr Hayden McRobbie wraz z wspołpracownikami z London School of Medicine and Dentistry wykazali, że nikotynowy aerozol rozpylany doustnie może tłumić chęć zapalenia papierosa nawet trzykrotnie szybciej niż inne specyfiki tego typu, takie jak nikotynowe pastylki do ssania czy guma do żucia.
 









Niedogodność terapii zastępowania nikotyny polega na tym, że ich działanie jest opóźnione w czasie i tym samym mało skuteczne w razie nagłej chęci sięgnięcia po papierosa. Po zaciągnięciu się jego dymem, mózg dostaje nikotynowego kopa już po około 20 sekundach, tymczasem nikotynowy plaster może w pełni zadziałać dopiero po upływie trzech godzin, a guma do żucia po 30 minutach.










Nowe spraye donosowe działają o wiele szybciej – już w ciągu od 10 do 15 minut.










Brytyjscy badacze sprawdzili skuteczność różnych metod walki z nikotynowym nałogiem. W ramach badania finansowanego przez NicoNovum AB, szwedzkiego producenta preparatów Zonnic, naukowcy losowo przydzielili 47 dorosłych palaczy do różnego rodzaju terapii. Respondenci w kolejnych czterech dniach stosowali doustny spray Zonnic, pastylkę Zonnic, gumę do żucia Zonnic oraz pozbawioną nikotyny pastylkę placebo.









Wszyscy palacze powstrzymywali się od sięgnięcia po papierosa na 20 godzin przed sesjami próby i informowali o objawach głodu nikotynowego przed i po kolejnych sesjach.



 






Jak się okazało, doustny spray zaczynał działać w ciągu około pięciu minut po jego zastosowaniu, pastylka - po upływie 10 minut, a guma - po 15 minutach.










Zdaniem autorów badania szybka ulga w przypadku tego pierwszego sposobu wynika z kontaktu preparatu z nabłonkiem jamy ustnej, gdzie dochodzi do wchłaniania. Zaznaczają, że prawdopodobnie szybkość doznawania ulgi jest ważniejsza od jej rozmiaru, co wpływa na wyraźnie wyższą skuteczność sprayu.










Po upływie godziny od zastosowania poszczególnych środków, rozmiary odczuwanej ulgi były podobne przy wszystkich ich rodzajach, a uczestnicy nie odczuwali różnicy w przyjemności stosowania poszczególnych produktów ani w działaniach ubocznych. Jedynym dodatkowym mankamentem w przypadku pierwszego rodzaju terapii było niewielkie nasilenie czkawki.

 








W opinii specjalistów strategią najbardziej pomocną dla palaczy w rzuceniu nałogu jest połączenie nikotynowego plastra (do zwalczania ukrytego w głębi pragnienia palenia) oraz produktu szybciej działającego, jakim jest właśnie spray (do kontrolowania nagłej chęci sięgnięcia po papierosa).

1439 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.