Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Rosyjsko-amerykański zespół naukowców z University of Cincinnati (USA) i Uniwersytetu Moskiewskiego (Rosja) przeprowadził dokładne badania składu chemicznego czystej wódki i jak się okazało - poszczególne jej gatunki różnią się pomiędzy sobą zawartością hydratów, których obecność wpływa na walory smakowe trunku.
W ramach testu próbki pięciu rodzajów wódki oraz wzorzec (czysty alkohol zmieszany z wodą) przebadano przy pomocy spektrometru magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR), spektrometru ramanowskiego oraz spektrometru podczerwieni (IR), a także określono ich gęstość.
Co oczywiste, każda z badanych próbek zawierała wodę oraz etanol w odpowiedniej proporcji, jednak badanie wykazało też występowanie subtelnych różnic pomiędzy analizowanymi rodzajami trunku. W poszczególnych wódkach występowało odmienne stężenie dwóch typów hydratów - struktur powstałych z połączenia cząsteczek wody i alkoholu.
Zdaniem autorów badania to właśnie ilość zawartych w trunku hydratów umożliwia dokładne ich rozróżnienie pod względem chemicznym i prawdopodobnie wpływa też na smak i preferencje konsumentów.