Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dr Vincent Egan z Uniwersytetu w Leicester zidentyfikował cechy osobowości osób podatnych na kleptomanię. Jego zdaniem człowiek kradnący w sklepach jest najczęściej niemiłym, aspołecznym i niezorganizowanym mężczyzną, na którym w dodatku nie można polegać.
Okazuje się też, że częściej zdarza się wynosić coś bez zapłacenia lub popełniać lżejsze oszustwa osobom młodym i towarzyskim.
W brytyjskim badaniu wzięło udział 114 ochotników - zwykłych, przypadkowych klientów dużego sklepu w wieku od 16 do 80 lat, którzy anonimowo Wypełnili 4 kwestionariusze: osobowościowy, demograficzny, dotyczący etycznych przekonań konsumenckich oraz stosunku do zakupów. Jak się okazało, nieetyczne zachowania konsumenckie i kradzieże w sklepach były częściej akceptowane przez osoby neurotyczne, ekstrawertywne, bezkompromisowe, sumienne oraz inteligentne.
68 osób biorących udział w badaniu nigdy nic nie ukradło, 30 przywłaszczyło sobie cudzą własność ponad rok wcześniej, a 16 dopuściło się kradzieży w ciągu minionego roku. "Aktywni" złodzieje byli znacznie młodsi od tych "nieaktywnych", podobnie jak od osób, które nigdy nie wzięły nie swojej rzeczy.
Zdaniem autora badania nieuczciwe zachowania konsumenckie mają ściśły związek z tym, jak bardzo niemiła i nieukierunkowana jest dana osoba. Częściej też "okazja czyni złodzieja" z osób bardziej towarzyskich i lubiących "dać się ponieść chwili".