Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Odchudzające się osoby wiedzą, że trwałe pozbycie się zbędnych kilogramów nie jest sprawą łatwą. Sama porada w gabinecie dietetycznym i ustalenie jadłospisu to za mało, by osiągnąć sukces w walce z otyłością. Ze zmianą diety powinna bowiem iść w parze zmiana świadomości na swój temat.
Większość diet poucza, jak się odżywiać i jak często ćwiczyć, ale nie porusza sfery emocji i nie mówi, w jaki sposób radzić sobie np. ze smutkiem, złością czy nudą, które najczęściej automatycznie kierują nasze kroki do lodówki...
Takie zajadanie emocji określane jest przez psychologów jako fałszywy głód. Stanowi on pewną wyuczoną reakcję na stres - w wyniku powtarzającego się nawyku jedzenia w momentach pobudzenia emocjonalnego, z czasem traci się zdolność do rozróżniania własnych uczuć i emocji. Coraz trudniej jest je wyrazić i poradzić sobie z nimi, dlatego po prosu się je "zajada".
W Ameryce, kraju, w którym epidemia otyłości jest już ogromnym problemem, pojawił się pomysł stworzenia innowacyjnego programu do walki z otyłością. Jego podstawą ma być nauka zarządzania emocjami, które często są przyczyna kompulsywnego objadania się. Kurs finansowany jest przez rządową instytucję – National Institutes of Health. Jego pierwsza, pilotażowa edycja przyniosła już oczekiwane rezultaty, uczesniczącym w nim osobom w ciągu kilkunastu tygodni udało się schudnąć po kilka kilogramów.
Zgodnie z założeniami programu, proces odchudzania powinien rozpocząć się od uświadomienia sobie własnych nawyków dotyczących jedzenia. Wielu z nas w dzieciństwie nagradzanych było za swoje sukcesy i osiągnięcia różnymi smakołykami. Otrzymywaliśmy je także na pocieszenie i "osłodzenie" rozmaitych porażek. W ten sposób zostaliśmy niejako zaprogramowani do stosowania podobnych rozwiązań w życiu dorosłym i za każdym razem, kiedy czujemy się źle, sięgamy po ulubiony smakołyk, który ma poprawić nam nastrój. Podobnie postępujemy wtedy, gdy chcemy uczcić jakiś sukces i nagrodzić się np. po wykonaniu trudnego zadania.
Inteligentne odchudzanie się bazuje na autoświadomości i dobrym poznaniu samego siebie. Istotne jest uważne przyjrzenie się swojemu ciału i wiedza np. o tym, po jakiej żywności przybywa nam energii. Warto też umieć zidentyfikować i nazwać własne uczucia i myśli, gdyż zgodnie z nową koncepcją odchudzania, zanim zacznie się tracić na wadze, należy najpierw uporządkować samego siebie i poznać przyczynę swoich kompleksów.
W przypadku, gdy dopadnie nas nagła ochota na zjedzenie czegoś, dietetycy dają nam na to zezwolenie, jednak pod jednym warunkiem - każdy kęs musi zostać przeżuty minimum 30 razy. Jest to naturalny sposób jedzenia charakterystyczny dla dzieci i zatracany w dorosłości, kiedy wieczny brak czasu przekłada się na jedzenie w biegu i połykanie posiłków. Tymczasem odpowiednio długie przeżuwanie jest bardzo ważne, gdyż to własnie w ślinie znajdują się enzymy wspomagające wstępny proces trawienia pokarmu.