Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Większość dietetyków propaguje pogląd mówiący, że stopniowe odchudzanie przynosi najlepsze rezultaty, gdyż zmniejsza ryzyko powrotu utraconych kilogramów i sprzyja późniejszemu utrzymywaniu efektu kuracji. Ostatnio jednak naukowcy z Florydy dowiedli, że szybka utrata wagi w początkowym etapie procesu odchudzania prowadzi do pozbycia się większej liczby kilogramów na dłużej.
W środowisku medycznym przyjęło się, że leczenie otyłości przynosi pożądane efekty dopiero wtedy, gdy pacjentom udaje się zrzucić nie mniej niż 10% początkowej masy ciała i nie przybrać na wadze w ciągu roku. Rozbieżność poglądów specjalistów dotyczy dopiero sposobu na pozbycie się niechcianego tłuszczyku. Część z nich twierdzi, że należy zacząć od drobnych zmian i odchudzać się powoli, a pozostali, że już od samego początku kuracji powinno się starać schudnąć możliwie jak najbardziej.
Badacze z Florydy rozstrzygnęli tą kwestię i dowiedli, że początkowy szybki spadek wagi sprawia, iż odchudzający się pacjenci osiagają w perspektywie długoterminowej lepsze rezultaty.
Wniosek ten wysnuto po przeanalizowaniu danych na temat 262 kobiet w średnim wieku, które uczestniczyły w 6-miesięcznym programie zakładającym średnią utratę 0,45 kilograma tygodniowo poprzez mniejsze spożycie kalorii i zwiększony wysiłek fizyczny. Przez kolejny rok panie uczestniczyły w programie wsparcia, podczas którego brały udział w sesjach grupowych i otrzymywały motywujące wiadomości.
Panie podzielono na trzy grupy w zależności od tego, jak dużo kilogramów udało im się zrzucić w pierwszym miesiącu kuracji oraz kolejno po sześciu i osiemnastu miesiącach. Jak się okazało, uczestniczki, które schudły najwięcej w pierwszym miesiącu pod koniec obserwacji ważyły mniej niż te, które na początku chudły poniżej 0,68 kg tygodniowo. Co istotne, efekty odchudzania w tej grupie utrzymywały się dłużej niż u pozostałych, a ryzyko ponownego przybrania na wadze było wyraźnie mniejsze.
Finlandczycy twierdzą, że prawdopodobieństwo pozbycia się 10% początkowej masy ciała w ciągu 18 miesięcy jest aż 5-krotnie większe w przypadku osób chudnących 0,68 kilograma tygodniowo już na początku kuracji i 3 razy większe w przypadku osób chudnących od 0,23 do 0,68 kilograma w porównaniu z tymi, którzy w ciągu tygodnia zrzucają mniej niż 0,23 kilograma.
Okazuje się więc, że już w pierwszych tygodniach odchudzania powinno się wprowadzić dość radykalne zmiany obejmujące zarówno sposób odżywiania, jak i aktywność fizyczną.