Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego ostatnio przez firmę badawczą SMG/KRC wynika, że tylko 54% Polaków codziennie sięga po czystą wodę. Zdaniem specjalistów, każdego dnia powinniśmy wypić jej przynajmniej litr, tymczasem 22% z nas pije ją tylko kilka razy w tygodniu, a 13% - wcale...
Osoby, które piją kawę lub czarną herbatę powinny wypijać jeszcze więcej czystej wody, gdyż kofeinowe napoje odwadniają oganizm. Gdy w organizmie brakuje wody, działa on wolniej, odczuwamy senność i zmęczenie. Wiele osób sięga wtedy po kolejną kawę, co tak naprawdę nie przyniesie długotrwałych efektów pobudzających. By zregenerować organizm, należy przestawić się na wodę.
Dorośli Polacy spośród wszystkich napojów najchętniej wybieraliby piwo, a dzieci - słodkie i gazowane napoje i soki... Najciężej jest wyrobić nawyk picia wody u najmłodszych konsumentów.
73% Polaków deklaruje, że zwraca uwagę, by kupowane przez nich produkty nie miały konserwantów, 68% wystrzega się także słodzików, a 74% - sztucznych barwników. Jednak zdaniem niecałej połowy ankietowanych trudno dziś o takie produkty.
W ramach badania respondentów zapytano też o związek pomiędzy rodzajem opakowania a dodawaniem do napoju największej ilości konserwantów. Zdaniem ponad 70% Polaków najwięcej zawierają ich te pakowane w plastik i papierowe kartoniki, co nie do końca jest zgodne z prawdą.
Picie wody powinno być jednak głównym sposobem na nawadnianie organizmu. Jest ona bardzo ważnym elementem diety między innymi dlatego, że jest pozbawiona kalorii, a dostarcza cennych pierwiastków mineralnych w łatwo przyswajalnej postaci. Dlatego też, w ramach kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych, powinno się ją wprowadzać do diety już od najmłodszych lat, zastępując nią soki i słodzone herbatki. To bardzo ważne w dobie epidemii nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży.
Pamiętajmy więc - picie wody mineralnej lub źródlanej to podstawa dla dobrej kondycji organizmu.