Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dr Sylvain Doré z zespołem badaczy ze Szkoły Medycznej amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zidentyfikowali mechanizm, za pomocą którego czerwone wino chroni mózg przed uszkodzeniami powodowanymi przez udar.
Na potrzeby badania przeprowadzonego na myszach, wywołano u nich udar niedokrwienny poprzez odcięcie dopływu krwi do mózgu. Wcześniej części zwierząt podano pojedynczą dawkę resweratrolu, przeciwutleniacza, który występuje głównie w skórce i pestkach czerwonych winogron. Okazało się, że u osobników tych doszło do lżejszego uszkodzenia mózgu niż u przedstawicieli grupy kontrolnej.
Zdaniem naukowców resweratrol podwyższa stężenie oksygenazy hemowej, która jak wykazano już wcześniej - zapobiega uszkodzeniom neuronów w mózgu. W momencie gdy dochodzi do udaru, mózg jest już gotowy do obrony, gdyż dysponuje wyższym stężeniem tego enzymu. Amerykanie zaobserwowali, że jeśli u myszy nie występowała oksygenaza hemowa, resweratrol nie działał ochronnie i po udarze dochodziło do obumierania komórek.
Dotychczas nie przeprowadzono jeszcze testów klinicznych na resweratrolu, który występuje w czerwonych winogronach, dlatego badacze nie są pewni, czy by doprowadzić do skoncentrowania pożądanego składnika potrzebny jest alkohol.
Nie ustalono dokłądnie, ile należy wypić wina, by zapewnić sobie optymalną ochronę i jaki jego rodzaj wybrać (nie wszystkie zawierają tyle samo resweratrolu), jednak bardzo prawdopodobne, że wystarczy już jego niewielka ilość, gdyż w grę wchodzi niebezpośredni mechanizm.
Zdaniem autorów badania resweratrol może nie chronić bezpośrednio neuronów przed wolnymi rodnikami, przypuszczają jednak, że on sam i jego metabolity skłaniają komórki do skutecznej samoobrony. Obecnie prowadzone są eksperymenty mające na celu sprawdzenie korzyści terapeutycznych resweratrolu podawanego myszom już po udarze.