Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Ustanowione w 1948 roku święto upamiętnia powstanie Światowej Organizacji Zdrowia i ma zwracać uwagę na ważne, ale i zaniedbane problemy zdrowia publicznego. W tym roku jego obchody koncentrują się na problemach zdrowotnych wynikających z urbanizacji świata, a hasłem przewodnim jest „Człowiek i miasto - 1000 miast 1000 żyć”.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2007 roku po raz pierwszy w historii liczba ludności miejskiej przekroczyła 50%. Urbanizacja ma znaczący wpływ na zbiorowe i indywidulane zdrowie mieszkańcow świata.
Według szacunków do 2030 roku 60% osób będzie mieszkać w mieście, a przed rokiem 2050 odsetek ten wzrośnie do 70. Gwałtowny przyrost liczby ludności w obszarach miejskich wiąże się z wieloma wyzwaniami zdrowotnymi, obejmującymi m.in.:
- dostęp do wody pitnej
- stan środowiska naturalnego
- liczbę wypadków oraz zdarzeń z użyciem przemocy
- epidemie chorób, w tym chorób niezakaźnych i związanych z nimi czynnikami ryzyka, takimi jak: używanie tytoniu, nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu
W dniach 7-11 kwietnia 2010 roku w ramach kampanii „Człowiek i miasto - 1000 miast 1000 żyć” na całym świecie zorganizowane zostaną imprezy towarzyszące obchodom Światowego Dnia Zdrowia. Ich celem będzie nawoływanie do otwarcia ulic na działania w zakresie ochrony zdrowia, np. w formie aktywności fizycznej w parkach, spotkań w ratuszach, kampanii sprzątających czy zamknięcia wydzielonych części ulic dla ruchu.
W Polsce święto obchodzone będzie w czterech miastach - Częstochowie, Liskowie, Łodzi oraz Rudzie Śląskiej. Przewidziano spotkania ze specjalistami i wykłady. Mieszkańcy Łodzi będą zachęcani do uprawiania Nordic Walking, uczniowie z Liskowa wezmą udział w debacie dotyczącej uzależnień, a wśród mieszkańców Częstochowy poruszone zostaną tematy dotyczące problemów zdrowotnych osób starszych.