Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Prawie 1/3 dorosłych Polaków, czyli ponad dziewięć milionów ludzi pali papierosy, jednak jak pokazują wyniki najnowszego sondażu - stosunek społeczeństwa do palenia w przestrzeni publicznej jest raczej negatywny.
W lutym br. CBOS przepytało 1021 osób, stanowiących reprezentatywną próbę ogółu dorosłych Polaków. 74% poparło wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych, a ponad połowa badanych przyznało, że dym z papierosów im przeszkadza. Okazuje się, że ograniczenie palenia w poszczególnych miejscach popierają nawet sami palacze.
Osoby, które nigdy nie paliły, stanowią 48% społeczeństwa. 22% Polaków udało się wyzwolić z uzależnienia, 25% - wciąż nałogowo pali papierosy, a 5% - robi to okazjonalnie.
Z sondażu wynika, że mężczyźni palą dwukrotnie częściej niż kobiety - pali 21% Polek i 40% Polaków. Istotnym czynnikiem wpływającycm na popularność palenia jest także wiek: najrzadziej palą respondenci najmłodsi (w przedziale wiekowym pomiędzy 18-24 rokiem życia) i najstarsi (w wieku 65 lat i więcej). Najczęściej palą respondenci posiadający wykształcenie zasadnicze zawodowe, a relatywnie najrzadziej - ci najlepiej wykształceni. Paradoksalnie, osoby będące w złej sytuacji materialnej i najmniej zarabiające palą papierosy częściej niż zamożniejsi respondenci.
54%, czyli ponad połowa respondentów do przebywania w obecności palaczy odnosi się negatywnie, a 44% badanych nie ma nic przeciwko temu. Zdecydowana większość osób niepalących nie lubi przebywać w zadymionych miejscach, przy czym nieco bardziej tolerancyjni w tej grupie są ci, którzy sami kiedyś palili. Nałogowi palacze przeważnie nie mają nic przeciwko temu, jednak dym przeszkadza dość znacznej grupie osób sięgających po papierosa okazjonalnie.
Ostatecznie - 74% Polaków popiera wprowadzenie zakazu palenia w ogólnie rozumianych miejscach publicznych, a 24% jest mu przeciwnych.
I tak:
- za zakazem palenia w szpitalach, środkach transportu publicznego, teatrach i kinach, a także na wyższych uczelniach opowiada się od 85 do 92% z nich)
- zakaz palenia na dworcach, przystankach i lotniskach popiera 70% ankietowanych
- 69% Polaków uważa, że powinien on obowiązywać w miejscach pracy
- 67% ankietowanych opowiada się za zakazem palenia w restauracjach, a nieco mniej, bo 57% - aprobuje go w odniesieniu do barów i kawiarni
- w kwestii palenia na ulicach Polacy są mocno podzieleni - dokładnie połowa (50%) uważa, że nie powinno być zabronione, natomiast 46% jest przeciwnego zdania