Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy donoszą, że jedzenie pokarmów bogatych w magnez może zapobiegać rozwojowi zespołu metabolicznego.
Według definicji stworzonej przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, zespół metaboliczny można stwierdzić u osoby, która ma tzw. otyłość brzuszną (obwód talii u kobiety jest równy bądź większy niż 88 cm, u mężczyzny równy bądź większy niż 102 cm), a ponadto dotyczą jej co najmniej dwa z poniższych kryteriów:
- poziom triglicerydów we krwi jest równy bądź wyższy niż 150 mg/dl (lub leczenie dyslipidemii)
- stężenie tzw. dobrego cholesterolu (HDL) we krwi u kobiet jest niższe niż 50 mg/dl, u mężczyzn jest niższe niż 40 mg/dl
- ciśnienie tętnicze jest równe bądź wyższe niż 130/85 mm Hg (lub leczenie nadciśnienia tętniczego)
- poziom glukozy we krwi na czczo jest równy lub wyższy niz 100 mg/dl (lub leczenie cukrzycy typu 2)
Wyniki ostatniego badania przeprowadzonego przez amerykańskich badaczy z Northwestern University świadczą, że zachorowanie na zespół metaboliczny może być m.in. związane z niedoborem magnezu.
Przez okres 15 lat uczeni śledzili losy 4,5 tysiąca Amerykanów, z których żaden nie miał na początku badania zdiagnozowanego zespołu metabolicznego. W trakcie jego trwania 608 osób zapadło na to schorzenie. Sprawdzenie zwyczajów żywieniowych badanych wykazało, że osoby przyjmujące wraz z pokarmem dużo magnezu o 31% rzadziej cierpiały na zespół metaboliczny niż pozostali.
Wyniki powyższych badań potwierdzają, że magnez jest niezmiernie ważnym elementem zrównoważonej diety. W przeszłości wykazano też związek pomiędzy niedoborem magnezu a rozwojem astmy, osteoporozy i ADHD.
Dobrym źródłem tego cennego pierwiastka są orzechy, płatki zbożowe, kasza gryczana, płatki owsiane, czekolada, kawa, kakao, szpinak, ciecierzyca, groch oraz ryby.