Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Europejskie i amerykańskie statystyki podają, że do 20% lekarzy i 10% lekarek nadużywa alkoholu, przy czym odsetek pijących pań dynamicznie rośnie. Profesja lekarza należy do grupy zawodów wysokiego ryzyka, jej wykonywanie oznacza częstą konfrontację z trudnymi, stresującymi sytuacjami, co nie pozostaje bez wpływu na rozwój uzależnień.
Skala zjawiska w Polsce nie jest znana, gdyż do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań na temat uzależnienia od alkoholu czy leków w środowisku medycznym. Dopiero niebawem, na podstawie danych zebranych przez pełnomocników ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów powstaną pierwsze w Polsce badania na temat skali problemu.
Lekarze znacznie trudniej niż przedstawiciele innych zawodów sami "wchodzą w rolę pacjentów". Nawet, gdy zdecydują się na podjęcie terapii, jest ona utrudniona ze względu na łatwiejszy od pozostałych dostęp do leków przeciwlękowych czy narkotycznych.
Lekarzom trudniej przychodzi też przyznanie się do uzależnienia, gdyż nie chcą tracić swojego autorytetu wśród pacjentów i kolegów z branży. Jednak to właśnie od osobistego uświadomienia sobie nałogu i przyznania się do niego zależy, czy walka z chorobą będzie skuteczna.
Samorząd lekarski w Hamburgu jako pierwszy w Europie wprowadził system pomocy dla uzależnionych lekarzy "Pomoc zamiast kary". Za jej przykładem Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach chce wprowadzić specjalne szkolenia dla ordynatorów oraz kierowników placówek ochrony zdrowia, by umiejętnie oraz szybko rozpoznawali problemy alkoholowe wśród lekarzy i na nie reagowali. Celem pomysłodawców działań jest zerwanie z pseudo-solidarnością zawodową, która kolegom czy przełożonym często nakazuje ukrywać chorobę.
Do tej pory punktem zwrotnym, który miał wpływ na podjęcie leczenia przez lekarza - alkoholika, była decyzja Okręgowej Rady Lekarskiej. Zwykle była ona efektem skarg pacjentów lub poważnego błędu w sztuce lekarskiej, spowodowanego przez wykonywanie obowiązków zawodowych w stanie nietrzeźwym. Na podstawie opinii Specjalnej Komisji orzekającej o zdolności do wykonywania zawodu, zawieszano lekarzowi prawo wykonywania zawodu do czasu ukończenia leczenia.
Działaniom Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach przyświeca hasło "Pomoc zamiast kary". Chce wprowadzić specjalny system pomocy dla uzależnionych lekarzy, który miałby na celu zmotywowanie ich do podjęcia walki z nałogiem, ustalenie miejsca w placówce odwykowej i monitorowanie postępów w leczeniu.