Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Badacze z University of Pennsylvania w Filadelfii wykazali, że leki antydepresyjne są nieskuteczne w łagodnych przypadkach zaburzeń depresyjnych.
Meta-analiza sześciu randomizowanych, kontrolowanych placebo badań klinicznych wykazała, że efektywność antydepresantów jest wyraźnie zależna od stopnia nasilenia objawów depresji. Wykazano wysoką skuteczność takich farmaceutyków przy depresji ciężkiej, ale korzyści z ich stosowania maleją wraz z malejącym stopniem nasilenia tej choroby.
Analizowane badania objęły łącznie 718 pacjentów, wobec których postawiono diagnozę zaburzeń depresyjnych. Stopień ich nasilenia określono za pomocą skali Hamiltona (HDRS, Hamilton Depression Rating Scale). Jak się okazało, wyraźnie największe korzyści z leczenia przeciwdepresantami odnosili pacjenci z depresją o dużym nasileniu, mający powyżej 25 punktów w skali HDRS.
Z kolei u osób cierpiących na lżejsze postacie depresji, efektywność leków przeciwdepresyjnych nie różniła się zasadniczo od placebo.
Zdaniem autorów studium większość pacjentów uczestniczących w dotychczasowych badaniach klinicznych oceniających skuteczność leków antydepresyjnych stanowili chorzy z ciężką depresją, dlatego uzyskane w nich wyniki mogą być nieprawdziwe i nie muszą odnosić się do całej populacji osób z rozpoznanymi zaburzeniami depresyjnymi lub obniżeniem nastroju.