Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy specjaliści ostrzegają przed coraz bardziej popularną wśród nastolatków formą poszukiwania wrażeń określaną "choking game". "Zabawa" polega na podduszaniu się w celu doprowadzenia do chwilowej utraty przytomności i przeżycia euforii w momencie, gdy tlen zaczyna napływać do mózgu.
Najczęściej bawią się w ten sposób osoby pomiędzy 7 a 21 rokiem życia, sami lub w grupach. By poczuć, jak to jest być na haju powstrzymują oddech, duszą się nawzajem lub zawieszają się na pętli.
W 2008 roku Centers for Disease Control and Prevention odnotowało 82 zgony związane z "choking game", nazywaną przez amerykańskich nastolatków także "rush", "space monkey", "purple dragon" czy "funky chicken". Jej popularność może być związana z mylnym przeświadczeniem, że jest ona bezpieczna. Do momentu, gdy nie wydarzy się tragedia, bawiący się w ten sposób nastolatkowie nie widzą w grze żadnego ryzyka.
W przeciwieństwie do innych ryzykownych zachowań, jak nadużywanie alkoholu czy uzależnienie od narkotyków, gdzie lekarze i rodzice mogą uświadomić nastolatkom, jak bardzo jest to niebezpieczne, nikt nie mówi o ryzyku związanym z przyduszaniem się. Wielu lekarzy i większość rodziców wciąż nie ma pojęcia, że takie gry istnieją. Tymczasem w internecie krąży wiele filmików pokazujących różne techniki duszenia i bawiących się w ten sposób młodych ludzi. Nagrania nie mówią, że można w ten sposób stracić życie...
Charakterystycznym objawem grania w "choking game" są przekrwione oczy oraz częste bóle głowy.
Nancy E. Bass, profesor pediatrii i neurologii na Case Western Reserve University wraz ze współpracownikami opracował program, który uczy lekarzy, po czym można poznać, że dziecko gra w "choking game" i uświadamia, jak bardzo jest to niebezpieczne.
W odpowiedzi na apel lekarzy i raport reporterów Sky News, którzy opisali ten proceder, rzecznik YouTube zapowiedział, że filmy z duszeniem znikną z serwisu, a konta osób, które będą publikowały podobne materiały, zostaną zablokowane.