Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Znana od lat aspiryna może być skuteczniejszym antynowotworowym lekiem niż najnowsze, drogie preparaty...

dodano: Wtorek, 23 Luty 2010, 8:06:03

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w Bostonie sugerują, że zwykła aspiryna może chronić pacjentki leczone z powodu raka piersi przed nawrotem choroby lub nawet przed śmiercią z jej powodu.



 

 

 




Naukowcy z kilku brytyjskich instytucji powiązanych z uniwersytetem harvardzkim wykazali, że kobiety, które regularnie przyjmowały ten popularny lek po zakończeniu leczenia raka piersi, o połowę rzadziej umierały z powodu tej choroby niż te, które jej nie zażywały. Okazało się, że aspiryna znacznie ogranicza też ryzyko nawrotu nowotworu piersi, a wcześniejsze badania sugerowały, że długotrwałe jej stosowanie może ponadto zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego.

 

 

 

 





Autorzy badań nadzorowani przez dr Michelle Holmes z Brigham and Women's Hospital wykorzystali wyniki studium Nurses' Health Study do określenia potencjalnego wpływu aspiryny na nawroty raka piersi i przeżycie u 4164 pielęgniarek z chorobą rozpoznaną w latach 1976-2002. Do roku 2006 nowotwór piersi był przyczyną zgonu 341 uczestniczek badania.










Po uwzględnieniu innych czynników, które mogłyby wpłynąć na przeżywalnośc kobiet, naukowcy stwierdzili, że kwas acetylosalicylowy (czyli aspiryna) może wyraźnie zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu raka piersi, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia przerzutów.




 





U pielęgniarek, które przyjmowały aspirynę przez więcej dni w tygodniu, szanse na pokonanie raka były największe.











Naukowcy nie mają pewności, dlaczego aspiryna może zapobiec nawrotowi raka, jednak jak wykazały wstępne testy - lek ten wycisza procesy zapalne, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania raka. Wiele wskazuje więc na to, że aspiryna ma działanie przeciwnowotworowe.












Raport koncentruje się na aspirynie, ale ustalenia jego autorów sugerują, że  również inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, również mogą zmniejszać ryzyko nawrotu raka piersi. Efekt działania tego leku był jednak widoczny tylko u kobiet przyjmujących go od 6 do 7 dni w tygodniu.

1728 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.