Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Przeciętny Europejczyk spożywa rocznie 11 litrów czystego alkoholu - to aż 2,5-krotnie więcej niż reszta mieszkańców świata... Okazuje się więc, że Unia Europejska jest "najbardziej pijącym regionem świata".
W Parlamencie Europejskim odbyła się ostatnio konferencja zorganizowana przez frakcję socjalistyczną i europejskie stowarzyszenie walki z alkoholizmem EuroCare Jej uczestnicy przyznali, że skala spożycia procentowych trunków w państwach członkowskich UE jest niepokojąco wysoka.
Istnieje związek pomiędzy alkoholem a co dziesiątym zgonem w UE. Nadużywanie trunków jest powodem co czwartej ofiary śmiertelnej na drodze i co trzeciego zgonu wśród kierowców. Co więcej, koszt wypadków drogowych spowodowanych alkoholem przekracza już 45 mld euro rocznie.
Innymi skutkami nadużywania alkoholu są przemoc w rodzinie - dotyczy 40% przypadków przemocy wobec kobiet, a także popełnianie cięższych lub lżejszych wykroczeń wobec prawa. Alkohol towarzyszy około 40% zabójstw i połowie wszystkich przestępstw z użyciem przemocy.
Ofiarami alkoholu są również dzieci, około 7-9 milionów nieletnich wychowuje się w "rodzinach alkoholowych". 16% wszystkich przypadków wykorzystania dzieci i przemocy wobec nich ma związek z nadużywaniem procentowych trunków. Nagminnie lekceważone są ponadto skutki picia alkoholu przez kobiety w ciąży, co jest główną przyczyną nieodwracalnych zaburzeń rozwoju płodu, prowadzących do upośledzenia fizycznego i psychicznego różnego stopnia. Mimo, że FAS, czyli zespół alkoholowy płodu jest w pełni do uniknięcia poprzez całkowią abstynencję ciężarnych kobiet począwszy od pierwszego trymestru, to dotyczy aż 5 milionów Europejczyków.
Całkowity koszt następstw nadużywania alkoholu, a więc związanych z nim chorób, przemocy, przestępstw i wypadków szacowany jest na około 1,3 unijnego PKB, czyli ponad 650 euro na rodzinę rocznie.
W związku z powyższym uczestnicy konferencji zapowiedzieli działania mające na celu zmniejszenie problemu alkoholizmu u mieszkańców UE. Domagają się m.in.:
- bezwzględnego zakazu sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia (w niektórych krajach piwo mogą kupić już 16-latki)
- wprowadzenia ogólnounijego limitu zawartości alkoholu we krwi kierowców w wysokości 0,2 promila (w Polsce taki limit juz funkcjonuje)
- obowiązkowych ostrzeżeń o szkodliwości picia na butelkach z alkoholem
- podwyższenia akcyzy na wyroby alkoholowe
- ograniczenia możliwości reklamowania alkoholu
- obowiązkowego umieszczania na butelkach informacji o wartości odżywczej trunków