Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców świadczą o tym, że chłopcy, którzy w dzieciństwie mają nadwagę lub otyłość później niż szczupli rówieśnicy przechodzą okres dojrzewania.
Okazuje się, że związek pomiędzy ilością tkanki tłuszczowej a rozpoczęciem okresu dojrzewania zależy od płci. Większe otłuszczenie organizmu u chłopców wiąże się z późniejszym dojrzewaniem płciowym, w przeciwieństwie do dziewcząt, które przy większej masie ciała mają tendencję do wcześniejszego dojrzewania.
Zdaniem dr Joyce M. Lee z Uniwersytetu Stanu Michigan, która przewodniczyła badaniu, odkrycie to może pomóc w lepszym zrozumieniu fizjologicznych różnic w dojrzewaniu obu płci. Wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Stanu Michigan oraz z kilku innych ośrodków naukowych w USA, badaczka przeanalizowała informacje zebrane w grupie 401 chłopców z 10 regionów USA, którzy wychowywali się w różnych warunkach społeczno-ekonomicznych. Dane o ich rozwoju i stanie zdrowia pochodziły z zasobów amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka. W okresie od 2 do 12 roku życia regularnie mierzono wskaźnik ich masy ciała (BMI), który odzwierciedlał zmiany otłuszczenia ciała w poszczególnych okresach wzrostu chłopców.
Opóźnienie dojrzewania płciowego zaobserwowano u 7% najbardziej szczupłych chłopców, w grupie o średnio wysokim BMI odsetek ten wynosił 13,3%, natomiast w grupie z najwyyższym BMI - 14%.
Biorąc pod uwagę rosnącą epidemię otyłości, zdaniem autorów badania można spodziewać się dalszego opóźniania wzrostu i rozwoju płciowego chłopców.