Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Politycy zaostrzają kary dla pijanych kierowców - według przyjętych dziś zmian, nietrzeźwy, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, może na zawsze stracić prawo jazdy.
Nowelizacja kodeksu karnego przewiduje też kary od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności w przypadku, gdy kierujący pojazdem po spożyciu alkoholu lub będący pod wpływem działania innego środka odurzającego już wcześniej był skazany za jazdę po pijanemu. Podobna kara czeka tych kierowców, którzy złamali orzeczony czasowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Za nowelizacją przepisów w takim brzmieniu jednomyslnie opowiedziało się 432 posłów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.
Znajdą się także dodatkowe pieniądze dla osób pokrzywdzonych w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców, dla ich rodzin oraz dla bliskich osób odbywających karę pozbawienia wolności lub zwalnianych z zakładów penitencjarnych. Pochodzić będą one z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, który będzie z kolei zasilany z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych, potrąceń w wysokości 20% wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych, wykonania kar dyscyplinarnych, spadków, zapisów i darowizn, dotacji, zbiórek i innych źródeł. Dodatkowo, Sąd będzie mógł zażądać od oskarżonego wpłaty dodatkowego świadczenia do wysokości 60 tys. złotych, za umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, albo za inne przestępstwo umyślne, którego skutkiem jest śmierć człowieka czy ciężki uszczerbek na zdrowiu. Uzyskane w ten sposób pieniądze posłużą do stworzenia sieci pomocy ofiarom przestępstw - każdy pokrzywdzony będzie mógł uzyskać niezbędne informacje, porady, pomoc prawną, psychologiczną oraz socjalną. Dodatkowym elementem tego systemu będzie powołanie instytucji "opiekuna ofiary" - grupa wolontariuszy będzie indywidualnie pomagać ofiarom wypadków.