Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy odkryli, że ten sam wariant genu przyczyniający się do stłuszczenia wątroby niezwiązanego z piciem alkoholu, uczestniczy również w rozwoju tej choroby u alkoholików.
Marskość wątroby to choroba, w której stopniowo postępuje niszczenie zdrowej tkanki tego organu i zastępowanie jej tzw. tkanką bliznowatą, a procesowi towarzyszy przewlekły stan zapalny. Choroba ta może rozwinąć się wskutek zakażenia wirusami w tym głównie wirusem zapalenia wątroby typu C, ale najczęstszą jej przyczyną jest długotrwałe, ciężkie nadużywanie alkoholu. Do innych czynników ryzyka zalicza się predyspozycje genetyczne, ciężkostrawną dietę, palenie tytoniu, a także interakcje alkoholu z innymi substancjami niszczącymi wątrobę.
Według aktualnych statystyk 10 - 15% alkoholików cierpi na marskość wątroby. Ogólnie schorzenie to zabija około 27 tysięcy Amerykanów rocznie, a połowa z tych zgonów wiąże się właśnie z nadużywaniem alkoholu.
Już wcześniej wykazano, że jeden z wariantów genu o nazwie PNPLA 3 przyczynia się do rozwoju niezwiązanego z piciem alkoholu stłuszczenia wątroby.
Ostatnio, David Hinds wraz z współpracownikami z Perlegen w Mountain View zaobserwowali, że jedna z wersji tego samego genu jest także zaangażowana w rozwój marskości wątroby u alkoholików.
Być może odkrycie wspomnianego wariantu genu PNPLA 3 pozwoli na łatwiejsze wyodrębnienie, zdiagnozowanie i leczenie osób o zwiększonej podatności na choroby wątroby.