Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Na początku listopada br. opublikowano raport przygotowany w ramach kampanii przeciwko agresywnemu retuszowaniu fotografii pojawiających się w prasie i w reklamach. Zdaniem specjalistów kształtują one u dzieci niewłaściwe wyobrażenie o perfekcyjnych wymiarach ludzkiego ciała.
Efektem mody na zdjęcia przedstawiające idealne ciała jest depresja nastolatek, które bardzo wczesnie zaczynają sie odchudzać lub wykonywać makijaż.
Retuszowane zdjęcia przedstawiane w mediach rodzą niezadowolenie z własnego ciała, co z kolei stanowi jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka w szeregu zaburzeń odżywiania.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na początku listopada przez organizację harcerską Girl Guiding UK informują, że prawie połowa dziewcząt w wieku od 11 do 16 lat stosuje diety odchudzające, około 12% z nich myśli o założeniu specjalnej opaski na żołądek, a 24% nastolatek rozważyłoby operację chirurgiczną.
Pod wielką presją idealnego wyglądu i wpływem okładek magazynów na samopoczucie znajdują się głównie dorastające dziewczynki, ale jak pokazano ostatnio w dokumencie BBC pt. "My Supermodel Baby", retuszuje się już nawet fotografie niemowląt... Za pomocą programów do obróbki zdjęć znikają dziecięce fałdki tłuszczu, krostki, czerwone od płaczu oczy stają się np. intensywnie niebieskie, a niewłaściwy odcień skóry nabiera jednolitego, brzoskwiniowego koloru.
Zdaniem specjalistów to przedmiotowe traktowanie człowieka i dążenie do unifikacji, a nie promowania indywidualności. Publiczna debata na temat stosowania drastycznego retuszu w reklamie i prasie trwa już od jakiegoś czasu. Koncentracja na idealnym wyglądzie wymknęła się już z wszelkich ram - obecnie nawet zdjęcia pięknych kobiet, przystojnych mężczyzn czy nawet uroczych dzieci są przerabiane za pomocą komputerowych programów. Prawda jest taka, że nikt nie ma idealnej figury, idealnej skóry czy idealnych włosów, jednak młode dziewczęta podatne na wpływ mediów budują negatywny obraz własnego ciała w przekonaniu, że piękne jest tylko to, co nie ma żadnej skazy.