Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dla nikotynowych nałogowców to dobra okazja do podjęcia próby rozstania się z uzależnieniem.
Genezą święta jest inicjatywa amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efektem była dobowa nikotynowa abstynencja aż 150 tysięcy osób. Powodzenie akcji sprawiło, że Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada Dniem Rzucania Palenia.
Z czasem akcja objęła swoim zasięgiem także inne kraje, a w 1991 roku - również Polskę.
Także w tym roku obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia tradycyjnie mają na celu zachęcanie palaczy do zerwania z nałogiem i promowanie zdrowego, wolnego od dymu tytoniowego stylu życia. Przez cały listopad w Polsce odbywać się będzie wiele akcji mających związek z tematyką antynikotynową, a w ramach ich realizacji współdziałają ze sobą różnorodne instytucje i organizacje, media publiczne i inne środki masowego przekazu. Na wszystkich antenach Telewizji Polskiej obok logo stacji jest dziś widoczny symbol zakazu palenia, czyli miniaturka przekreślonego papierosa.
Palenie tytoniu należy obecnie do najpoważniejszych współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. W Polsce około 9 – 10 milionów osób, tj. około 30 % społeczeństwa codziennie pali tytoń, w rezultacie wypalając rocznie średnio 74 mld papierosów gotowych i około 4,7 mld papierosów sporządzonych własnoręcznie.
Epidemia tytoniu na całym świecie zabija każdego roku około 5,4 mln osób.
Ekspozycja na dym tytoniowy jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób nowotworowych, chorób serca i naczyń, zgonów noworodków i niemowląt, a także główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jak wiadomo, choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe zajmują pierwsze miejsce wśród przyczyn przedwczesnych zgonów, co oznacza, że palenie tytoniu i bierna ekspozycja na dym tytoniowy jest pośrednim, najpoważniejszym zagrożeniem życia ludności w każdym wieku. Dym papierosowy zawiera ponad 4 000 związków, z których większość ma działanie toksyczne, a 40 - to substancje rakotwórcze.
Zgodnie z tradycją w każdy trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W skali populacyjnej, ogólnokrajowej i lokalnej organizowane są kampanie i eventy promujące zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.