Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Tramal - przeciwbólowy lek dla pacjentów, narkotyk dla młodzieży...

dodano: Poniedziałek, 2 Listopad 2009, 14:35:15

Narodowy Fundusz Zdrowia traci ogromne sumy z powodu dopłat do zrealizowanych w aptekach sfałszowanych recept na Tramal. Jest to silnie działający i uzależniający lek przeciwbólowy, używany przez młodzież jako narkotyk.

 

 

 

 



Szacuje się, że około 20% recept na ten specyfik jest podrabianych lub wyłudzanych. Roczna refundacja Tramalu sięga około 27 milionów złotych, dlatego straty ponoszone z tego tytułu przez NFZ są bardzo wysokie.

 

 

 

 

 



Proceder podrabiania recept dotyczy aptek z całej Polski, jednak do tej pory tylko w województwie śląskim oszustwo to zostało wnikliwie przeanalizowane przez tamtejszy oddział NFZ. Dzięki współpracy z policją udało się już rozbić kilka nielegalnych grup handlujących Tramalem, jednak cały czas powstają nowe.


 

 

 

 



Sląski oddział NFZ jako pierwszy zwrócił uwagę na problem i określił jego skalę.
 

 

 

 






Refundacja tramalu w postaci kropli - najczęściej stosowanej przez narkomanów formy tego leku - kosztuje NFZ od 120 do 150 tysięcy złotych miesięcznie. Dopłaty do pozostałych postaci Tramalu (np. w tabletkach) wynoszą około 50 tysięcy złotych. Znaczna część wydawanego leku jest stosowana prawidłowo przez potrzebujących chorych, z zalecenia lekarza. Jednak poprzez liczne przypadki fałszerstw recept przez narkomanów - koszt refundacji znacznie rośnie.


 

 

 

 

 



Kontrolowanie każdej recepty i dokładne oszacowanie skali prolemu nie jest możliwe, jednak pewne jest, że wzrost sprzedaży tramalu nie jest spowodowany wyłącznie względami terapeutycznymi i leczeniem przeciwbólowym.

 

 

 

 





Jeszcze pięć lat temu w województwie śląskim sprzedawano około 6 tysięcy opakowań tego leku, natomiast obecnie wydaje się ich aż kilkadziesiąt tysięcy.


 

 

 

 




Zdaniem specjalistów wysoka skala nadużyć ma związek z tym, że recepty mogą być z łatwością podrabiane, odkąd przestały obowiązywać druki recept ze znakami wodnymi. W rezultacie liczba podrabianych blankietów, nie tylko na Tramal, ale także np. na anaboliki z miesiąca na miesiąc rośnie.
 

 

 

 







96 - mililitrowe opakowanie Tramalu w kroplach (najpowszechniej stosowanej przez narkomanów formy leku) kosztuje około 94 złote. Na receptę można go kupić z 50% lub 100% refundacją NFZ.


 

 

 

 




Tramal należy do opioidowych środków przeciwbólowych, wykazuje także uspokajające działanie. To popularny i dobrze tolerowany lek przez chorych w stanach terminalnych. Najczęściej stosuje się go w chorobach nowotworowych, przy zawale serca lub przy bólach pooperacyjnych czy pourazowych. Nie podaje się go dzieciom poniżej 14 roku życia.

 

 

 

 





Można go bez większych problemów zakupić także za pośrednictwem internetu, także z przemytu - głównie z Wielkiej Brytanii, Rosji i Ukrainy.



 

 

 

 


Stosowany nieprawidłowo, bez nadzoru lekarza specyfik silnie uzależnia, a zmieszany z alkoholem, który znacznie wzmacnia jego działanie - powoduje narkotykowy odlot. Uzależnione od niego osoby biorą nawet po kilkanaście tabletek dziennie.


 

 

 

 




Tymczasem skutki uboczne Tramalu mogą być bardzo poważne. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

 

 

 

 

 


- nudności i wymioty


-zawroty głowy


- zaparcia


- nadmierne pocenie się


- suchość w jamie ustnej


- ból głowy


- splątanie


- zaburzenia czynności układu krążenia (kołatanie serca, omdlenia)


- osłabienie mięśni szkieletowych


- zmiany łaknienia


- zaburzenia w oddawaniu moczu


- drgawki pochodzenia mózgowego
 

 

 

 

 



Lek może wywołać uzależnienie, zwłaszcza u pacjentów, którzy mają tendencję do nadużywania leków. W przypadku jego odstawienia mogą wystąpić objawy podobne do obserwowanych po odstawieniu opioidów.

2025 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.