Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu nastolatki, które mają za małą lub zbyt dużą masę ciała lub też postrzegają ją jako nieprawidłową, częściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne.
Badacze, nadzorowani przez ginekolog Alethę Awers, przepytali około 7200 uczennic szkół średnich na temat ich aktywności seksualnej oraz ryzykownych kontaktów płciowych. Okazało się, że połowa z nich ma już za sobą inicjację seksualną.
Wyniki badań pokazały, że wśród aktywnych seksualnie nastolatek, te, które miały realną lub wyimaginowaną nadwagę, rzadziej stosowały prezerwatywy niż dziewczęta o prawidłowej masie ciała. Podobna zależność dotyczyła nastolatek z niedowagą.
Związek z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi miało także pochodzenie etniczne uczennic. Jak się okazało, nastolatki latynoskiego pochodzenia, niezależnie od masy ciała stosunkowo rzadziej stosowały prezerwatywy lub inne zabezpieczenia przed zajściem w ciążę, znacznie częściej przechodziły inicjację seksualną przed ukończeniem 13 roku życia, miały więcej niż 4 partnerów seksualnych i częściej uprawiały seks po spożyciu alkoholu.
Wyniki powyższych badań świadczą, że normy kulturowe dotyczące masy ciała mogą mieć wpływ na decyzje nastolatek odnośnie kontaktów płciowych. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod promocji zdrowia seksualnego. Okazuje się także, że wiedza na temat tego, jak dziewczynki postrzegają swoją masą ciała może być równie ważna jak to, ile ważą naprawdę.