Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców sugerują, że dziewczynki, których matki nieustannie przebywają na diecie są dwa razy bardziej narażone są na zaburzenia odżywiania niż reszta ich rówieśniczek.
Okazuje się, że matki mają bardzo duży wpływ na samoocenę ich córek oraz na to, w jaki sposób postrzegają one jedzenie i swój własny wygląd.
W badaniach wzięło udział 512 dziewczynek w wieku 12–18 lat, czytelniczek pisma dla nastolatków „Sugar”. U 6% z nich stwierdzono zaburzenia jedzenia, natomiast wśród tych, których matki stosowały diety – odsetek rósł aż do 10%.
Niecałe 40% ankietowanych dziewczynek przyznało, że to właśnie matki mają największy wpływ na to, czy one same akceptują swój wygląd, czy też nie. 66% niejednokrotnie słyszało, jak ich matki narzekały na własny wygląd, a 56% młodych respondentek miało matki, które były na diecie.
Jak wiadomo, dzieci uczą określonych zachowań poprzez obserwację innych. Dziewczynki obserwując swoje matki, które nieustannie są na diecie, również zaczynają się odchudzać. Przejmują także bardzo krytyczny stosunek do samych siebie, a jedzenie staje się dla nich problemem. W momencie gdy widzą, że matka nie siada ze wszystkimi do stołu, przyrządza sobie specjalne, dietetyczne posiłki i jak krytycznie podchodzi do samej siebie, w niedługim czasie również i córki zacznają przejmować taki tok myślenia.
Badanie ujawniło, że prawie połowa dziewczynek w wieku 12–18 lat odchudzała się w przeszłości bądź nadal jest na diecie. 78% z nich martwi się o swoją wagę i wygląd, z czego 20% robi to niemal bez przerwy. 20% respondentek doświadczyło skrytykowana z powodu zbyt dużej wagi przez członków swojej rodziny – w połowie przypadków - przez własnych rodziców. Około 30% dziewczynek było przezywanych takimi zwrotami jak „słonica” czy „potwór” itp. Spośród wszystkich dziewczynek, które słyszały uwagi na temat swojej wagi od rodziców, blisko 60% martwi się o swój wygląd każdego dnia.
Jak się okazało, 9% ankietowanych nastolatek jest nieustannie na diecie, a odsetek ten rośnie do 24% wśród tych, którym rodzina dokuczała z powodu ich wagi.