Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Rodzaj diety a kondycja mózgu

dodano: Piątek, 30 Październik 2009, 16:06:28

Do tej pory specjaliści uważali, że najmniej zdrowa dla mózgu jest tłusta, kaloryczna dieta, bogata w cholesterol. Taki sposób odżywiania się zwiększa m.in. ryzyko odkładania się w mózgu tzw. płytek amyloidalnych, które uszkadzają neurony. Zmiany te są cechą charakterystyczną np. przy chorobie Alzheimera.
 

 

 

 




Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii wynika, że dieta bogata w białko może także szkodzić mózgowi, powodując jego kurczenie.

 

 

 

 

 



Naukowcy porównali wpływ czterech różnych rodzajów diet na myszy genetycznie predysponowane do choroby Alzheimera. W wyniku modyfikacji genetycznych gryzonie produkowały zmutowane białko APP, z którego powstaje amyloid-beta formujący płytki amyloidalne.

 

 

 

 




Zwierzęta podzielono na cztery grupy:

 

 

 

 



- grupa pierwsza była na diecie standardowej, zawierającej 58% węglowodanów, 29% białek i 13% tłuszczów


- druga grupa była na diecie bogatej w tłuszcze (60%) i ubogiej w węglowodany (10%)


- dieta trzeciej grup zawierała duże ilości białek - 60% i mało węglowodanów -10%


- czwarta grupa spożywała duże ilości węglowodanów - 60% i małe ilości tłuszczu - 10%

 

 

 

 


Poszczególne rodzaje diety stosowano u gryzoni od 4 do 18 tygodnia życia. Po upływie tego czasu zwierzęto uśmiercano, w celu dokładnego zbadania struktury ich mózgów.
 

 

 

 





Zaobserwowano, że myszy będące na tłustej diecie miały podwiększony poziom rozpuszczalnego amyloidu-beta, jednak nie przekładało się to bezpośrednio na ilość płytek amyloidalnych w mózgu. Autorów badania zaskoczył jednak fakt, iż mózgi zwierząt będących na diecie bogatej w białko były o około 5% lżejsze niż mózgi pozostałych gryzoni. Ponadto miały one mniejszą objętość i zawartość neuronów w tej strukturze mózgu, która jest odpowiedzialna za zapamiętywanie. Wysokobiałkowa dieta nie zwiększała jednocześnie poziomu rozpuszczalnego amyloidu-beta w mózgu.
 

 

 

 

 



Na podstawie wyników tych badań naukowcy stwierdzili, że dieta bogata w białko może zwiększać wrażliwość neuronów mózgu na czynniki toksyczne, takie jak płytki amyloidalne. Jednak by wydać określone zalecenia dietetyczne dla chorych na alzheimera, badacze muszą jeszcze sprawdzić tą teorię na myszach niepredysponowanych genetycznie do alzheimera, a następnie przeprowadzić szeroko zakrojone badania kliniczne wśród pacjentów.

2030 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.