Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Podczas tegorocznego kongresu zorganizowanego przez Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne i Heart and Stroke Foundation zaprezentowano wyniki najnowszych badań dotyczących wpływu palenia papierosów na orgaznizm człowieka.
Dr Stella Daskalopoulou z Uniwersytetu McGill w Montrealu wykazała, że wystarczy zapalić jednego papierosa, by tętnice stały się aż o 25% sztywniejsze.
Jest to wniosek z badań porównujących stan tętnic młodych palaczy (palących od pięciu do sześciu papierosów dziennie) i osób niepalących. Średnia wieku osób badanych przez dr Daskalopoulou wynosiła 21 lat. Za pomocą tonometrii aplanacyjnej i testów wysiłkowych oceniono u nich elastyczność tętnicy promieniowej, szyjnej i udowej w czasie ćwiczeń i odpoczynku. W celu określenia punktu odniesienia u respondentów przeprowadzono także wstępny test wysiłkowy, przed którym nie wolno im było palić przez 12 godzin. Przed kolejnym testem uczestnicy badania zapalali po jednym papierosie, a przed ostatnim żuli gumę nikotynową.
Pierwszy test wykazał, że w przypadku osób niepalących wysiłek spowodował zwiększenie elastyczności tętnic o 3,6%, natomiast u palaczy efekt był odwrotny - po ćwiczeniach ich tętnice stawały się o 2,2% sztywniejsze. Wysiłek poprzedzony rzuciem gumy nikotynowej przez palaczy sprawił, że ich tętnice były już o 12,6% mniej elastyczne, a gdy przed testem zapalili jednego papierosa - ich żyły stały się sztywniejsze aż o 24,5%.
Zaobserwowano też, że w czasie odpoczynku elastyczność tętnic osób palących i niepalących była taka sama.
Wyniki powyższych badań świadczą, że w przypadku młodych i zdrowych ludzi nawet sporadyczne popalanie papierosów może niszczyć tętnice i zmniejszać zdolność organizmu do radzenia sobie nawet z niewielkim wysiłkiem. Problemem może stać się dłuższe wchodzenie po schodach czy dobiegnięcie na przystanek autobusowy. Zdaniem autorki badania mała odporność na wysiłek fizyczny wskutek palenia pojawia się wcześniej, zanim jeszcze zmiany w tętnicach będą widoczne podczas odpoczynku.
Specjaliści przypominają, że palenie papierosów zwiększa ryzyko miażdżycy tętnic, udaru niedokrwiennego mózgu oraz powstawania skrzeplin krwi. Trwanie w nałogu podwyższa ponadto ciśnienie tętnicze i zmniejsza poziom tlenu we krwi, a im sztywniejsze tętnice, tym większe ryzyko chorób serca i udaru.
Szacuje się, że ponad 90% nastolatków palących 3-4 papierosy dziennie wpada w pułapkę poważnego, długoletniego i silnego nałogu. Dane zebrane przez Heart and Stroke Foundation świadczą, że w samej tylko Kanadzie palenie papierosów jest przyczyną ponad 47 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie.